Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени твърдят: Векове наред повечето пари на българите са отивали за храна

| обновено на 21.12.23 в 14:21
Снимка: БГНЕС

Трима български учени изследват инфлацията и паричните реформи в България от 1750 година до днес. Това са доц. Ралица Симеонова-Ганева, доц. Мартин Иванов и доц. Kалоян Ганев от Софийския университет "Св. Климент Охридски".

Българските учени разглеждат инфлацията и паричните реформи и представят интересни наблюдения и изводи на трима български учени от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Техният анализ проследява историята на инфлацията и паричните реформи в България от 1750 година до наши дни и се фокусира върху връзката между икономическите промени и потребителските навици на българските домакинства.

Един от ключовите аспекти, подчертани от учените, е непрекъснатият еволюционен процес на българската потребителска кошница. Те забелязват, че домакинствата в България са поддържали един и същ потребителски модел и структура на потребителска кошница в продължение на векове.

След Втората световна война и по време на индустриализацията и модернизацията в страната, българските потребители започват постепенно да променят своите навици и да забогатяват, което се отразява на тяхната консумация.

Осезаемите промени в потребителските навици стават видими след 70-те и 80-те години, когато структурата на потребителската кошница става по-съвременна и разнообразна. Този период на икономически и социални промени се характеризира с нарастваща глобализация и трансформация на икономиката.

Друг съществен момент, който излиза от анализа на учените, е влизането на България в Европейския съюз. С този етап на историята на страната разходите за храна започват да намаляват като процент от общите разходи на домакинствата.

Това е важно наблюдение, тъй като векове наред повечето пари, които българите изразходвали, са отивали за храна. С влизането в ЕС този разход се свива значително. Относно предстоящата смяна на валутата на България в евро, учените се изказват, че самата смяна на валутата не би трябвало да представлява сериозно решение или източник на инфлационни проблеми. Този процес трябва да бъде добре обмислен и проведен, за да осигури стабилност на икономиката на страната.

Изследвания като това, представени от доц. Ралица Симеонова-Ганева, доц. Мартин Иванов и доц. Калоян Ганев, са важен принос към разбирането на икономическата история на България и нейната връзка с потребителските навици на населението.

Техните анализи и изводи ни помагат да разберем как се е развивала и променяла икономиката и облика на потребителската кошница на българите през вековете.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изпитите след 7 клас: какво всъщност измерват?

Изпитите след 7 клас са важна част от образователната система, но наистина ли те измерват знанията на учениците? Или по-скоро отразяват успехите и провалите на самата система и материалните възможности на родителите? За кого всъщност е полезно Националното външно оценяване (НВО) в сегашния си вид? На тези въпроси отговаря Ирина Манушева, автор на..

обновено на 18.06.24 в 11:26

Показват в изложба религиозното монументално изкуство на Дечко Узунов

В столичната Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия (СГХГ), е открита изложбата "Дечко Узунов. Религиозно монументално изкуство". Експозицията, която отбелязва 125 години от рождението на художника, представлява документален визуален разказ, съставен от архивни снимки, подготвителни проекти и творби...

обновено на 18.06.24 в 09:55
Кадър от протеста

Съюзът на българските журналисти в съдебен спор за имот

Защо Съюзът на българските журналисти вече 4 години не може да влезе във владение на собствен имот , даден под наем – разговор в "Нашият ден" със Снежана Тодорова , председател на СБЖ, и с Христо Дионисиев , представител на фирмата наемател. Членовете на СБЖ излязоха на протест, мотивиран от неправомерните действия на фирмата наемател. По..

публикувано на 18.06.24 в 09:26
Дуранкулашкото езеро е в списъка на влажните зони с международно значение.

Снимат филми за влажните зони от Дуранкулак до Казашко

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се обсъжда новият проект "Непознатият рай", който включва пет късометражни филма за влажните зони по северното ни Черноморие – "Езеро Дуранкулак", "Шабла-Езерец", "Казашко" и "Ятата". Филмите ще представят устойчивите практики за икономическо развитие на тези райони. Свилена Велчева от..

обновено на 18.06.24 в 09:07

Борбите за паметта – тема на новия градски форум на КОЙ

" Който владее миналото, той владее и бъдещето. Който владее настоящето, владее миналото. "  Тази фраза сме чували безкрайно често, до втръсване. Но няма как да му се отрече на Оруел, уви, прав е. И в този ред на мисли, не са учудващи многобройните спорове за това как трябва да пазим, показваме и осмисляме миналото си. В града конфликтите около..

публикувано на 18.06.24 в 08:55