Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Думите на 2023 година

Андрей Йорданов, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Гошо Методиев и Мария Чернева (на преден план)

По традиция в края на всяка година в предаването "За думите" студенти по журналистика и връзки с обществеността от Софийския университет коментират избраните от големи световни издателства и речници думи на годината и правят своя личен избор на думата, която най-точно изразява духа на годината и собствената им житейска равносметка.

Правим това с убеждението, че се нуждаем от необременения и оригинален поглед на младите към събитията в света и проблемите на всекидневието. Към тях добавяме и гледната точка на преподавателката им по медиен език и стил проф. Андреана Ефтимова.

Мария Чернева: "Аз се колебая между няколко думи… които може би отразяват това, през което аз минах тази година. Най-много се колебаех между "начало" и "път" не само заради началото на образованието. Много неща наистина започнах тази година, много път – и метафоричен, и буквален, извървях, посетих много нови дестинации. Но тази, която аз най-много си харесвам и ще обясня след малко защо, е "докосвам". Много харесвам украинския език и ми беше много интересно да разбера защо на украински обичам е "кохаю", а не "люблю", както би било примерно на руски. И ровейки се, нямаше точен отговор, но много хора обсъждаха, че "кос" е общият корен между "кохаю" и "докосвам" и така ми е много мила тази дума и ми е много на сърце, защото също се докоснах до много нови неща и нови хора."

Гошо Методиев: "За живота на българина думата, която избрах, е "инфлация". Избрах тази дума, защото нямаше ден в България в новините, в който да не се спомене тази дума, защото това е един голям проблем за българския човек, който не е сред най-платежоспособните хора в Европа и в света…Помислих за втора дума как се чувствам през тази 2023 година и избрах думата "зрител". Зрител, защото светът около нас постоянно се променя, взимат се решения, които ние не можем да променим, нямаме досег до света, който ние да можем да променим, да кажем нашето мнение и нещо да се промени от това…"

Андрей Йорданов: "Моята дума на годината е "ентусиазъм". Реших да е нещо по-лично, което отразява моята година, защото с ентусиазъм всичко се постига. Ентусиазъм е желанието да постигнеш нещо. "Ентусиазъм" има гръцки корен "ентеос", което означава "божествен" (Бел.ред. "вдъхновен от бог"). В самия смисъл думата означава, че нещо божествено е в теб, усещаш някакво чувство, желание божествено, възвишено, което ти помага да реализираш нещата и когато правиш нещата с ентусиазъм, те винаги се получават."

Проф. Андреана Ефтимова: "За думите на годината струва ми се, че големият победител ще бъде "сглобка" – така се очертава, такова усещане имам, витае в общественото пространство… Но аз не бих посочила тази дума, именно защото очаквам тя да стане победител… Но това, на което искам малко повече да акцентирам, то е свързано с разговора ни малко по-рано за образованието и за начина, по който се учи. Тъй като стана много модерно това словосъчетание "дигитална раница"… Тази дигитална раница си мислех, че мога  да я свържа с тежките чанти, с които се ходи на училище, по някакъв асоциативен принцип минах на тези тежки чанти и на възраженията на родителите, че са много тежки чантите на нашите деца и като че ли това е главният проблем в училището. По-малко се обръща внимание на това, че всъщност не тежките чанти са проблемът, а тежките проблеми в образованието и в грамотността."

Чуйте разговора в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена и Павел Благеви

Да посрещнеш 68-ия си рожден ден обикаляйки Анапурна

Ако слушате редовно "Покана за пътуване" ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..

публикувано на 18.12.24 в 08:35
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15