Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За какво жителите на село Паталеница събраха 7140 лева?

| Интервю
Благотворителен базар в село Паталеница
Снимка: Личен архив - ФБ, За красива Паталеница

Лесно е в големи градове с млади и работещи хора да се съберат пари за определена кауза. Как става това в едно българско село, където основно живеят стари хора и хора с малки пенсии.

ЦъркваСело Паталеница се намира на 15 км югозападно от град Пазарджик, на час и половина от София и 40 минути от град Пловдив. То е едно от най-големите села по северната страна на Родопския рид Къркария и в него живеят около 1000 жители.

Янка Веранева, секретар на читалище "Свети Пантелеймон - 1909" в село Паталеница, разказва в ефира на "Нашият ден" как жителите на селото успяха да съберат 7140 лв.

"Миналата година група млади мъже започнаха ремонт на църквата "Успение на Пресвета Богородица" в село Паталеница. Преди Коледа едно момиче Петя Санкева предложи да направим благотворителен базар, за да подпомогнем ремонта на църквата. Това бе първият благотворителен базар и тогава събрахме около 4600 лева", казва Янка Веранева.

Жителите на селото и тази година решават да дарят отново пари, но този път за ремонт на другата действащ храм в селото – църквата "Света Богородица".

Чуйте още в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Лозен стана дом на първия музей на лютото в Европа

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" беше представен първият "Музей на лютото" в Европа, разположен във ферма "Чили Хилс" в село Лозен. Той е отворен за посещения напълно безплатно и предлага уникално преживяване за любителите на люти чушки. В музея могат да се видят над 130 вида люти чушки от различни краища на света ,..

публикувано на 18.10.24 в 09:09
Цитаделата на Анкара – животът тук не е спирал през вековете

Цитаделата на Анкара, или какви истории разказва камъкът

Като говорим за Анкара, може би още в началото трябва да кажем, че до 1930 г. градът е известен под името Ангора, а в античността като Анкира. Анкара е била културен и търговски център, както и важна спирка по Пътя на коприната. Столицата днес е вторият по големина град в страната, с население от близо 6 млн. души. А разказът за Анкара може да..

публикувано на 17.10.24 в 15:05
Църквата

София от Античността до края на XIX век – публична лекция

Насочваме вниманието на слушателите на "Нашият ден" към интересно събитие на тема културното и историческо наследство в столицата. Доц. д-р Боян Думанов ще проведе публична лекция на тема "Сердика – Средец – София: От Античността до края на XIX век". Доц. Думанов е ръководител на департамент "Археология" към НБУ, като   лекцията му ще..

публикувано на 17.10.24 в 11:26
Проект за паметник

Урок по родолюбие извън класната стая

Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини . Благородната инициатива, обединяваща в..

публикувано на 17.10.24 в 09:30

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване , обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.   Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя..

публикувано на 16.10.24 в 13:33