Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини.
Благородната инициатива, обединяваща в себе си минало, настояще и бъдеще, привлича все повече съмишленици от цялата страна, разказва Свиленов. Учителят допълва, че процесът е полезен, тъй като в днешно време е все по-трудно да се постигне обединение около обща цел без противоречия, политизиране и скрити замисли.
Идеята за изграждане на паметник в чест на радомирските войни възниква, след проучване на дигитализираните военни архиви във Велико Търново. При работата с архивите става ясно, че във войните след Освобождението радомирската област дава 1907 на брой военни жертви.
"Войната не е отживелица. Виждаме, че такива събития са се случвали и ще се случват и подобни герои трябва да бъдат почетени. Още преди осъществяването на паметника вече каузата се изпълнява в сърцата на съмишлениците.", споделя Свиленов, според когото почитането на историята и отношението към отбраната е жизнено важно за едно добро бъдеще.
Образованието е в центъра на цивилизацията, крайъгълен камък на нашето общество, казва Свиленов и изтъква, че най-хубавите исторически периоди, устремени към развитие, се дължат на качественото образование, което поражда велики личности.
Който иска да научи повече за каузата, може да следи личния фейсбук профил на Славчо Свиленов.Там може да бъде намерена и банковата сметка на сдружението.
"Всяко дарение се отбелязва в дарителската книга, която ще се предаде на държавния архив, когато се осъществи инициативата.", заявява Свиленов.
Мечтата на хората, ангажирани с каузата, е след една години, когато се навършват 110 години от влизането на България в Първата световна война, паметникът на радомирските войни да бъде открит.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg