Запознаваме слушателите на "Нашият ден" с един учител, който преподава урок по родолюбие извън класната стая. Разговаряме с младия преподавател по история и география Славчо Свиленов, решил да дава частни уроци, а всички получени от тях пари да дарява за изграждането на паметник на радомирските воини.
Благородната инициатива, обединяваща в себе си минало, настояще и бъдеще, привлича все повече съмишленици от цялата страна, разказва Свиленов. Учителят допълва, че процесът е полезен, тъй като в днешно време е все по-трудно да се постигне обединение около обща цел без противоречия, политизиране и скрити замисли.
Идеята за изграждане на паметник в чест на радомирските войни възниква, след проучване на дигитализираните военни архиви във Велико Търново. При работата с архивите става ясно, че във войните след Освобождението радомирската област дава 1907 на брой военни жертви.
"Войната не е отживелица. Виждаме, че такива събития са се случвали и ще се случват и подобни герои трябва да бъдат почетени. Още преди осъществяването на паметника вече каузата се изпълнява в сърцата на съмишлениците.", споделя Свиленов, според когото почитането на историята и отношението към отбраната е жизнено важно за едно добро бъдеще.
Образованието е в центъра на цивилизацията, крайъгълен камък на нашето общество, казва Свиленов и изтъква, че най-хубавите исторически периоди, устремени към развитие, се дължат на качественото образование, което поражда велики личности.
Който иска да научи повече за каузата, може да следи личния фейсбук профил на Славчо Свиленов.Там може да бъде намерена и банковата сметка на сдружението.
"Всяко дарение се отбелязва в дарителската книга, която ще се предаде на държавния архив, когато се осъществи инициативата.", заявява Свиленов.
Мечтата на хората, ангажирани с каузата, е след една години, когато се навършват 110 години от влизането на България в Първата световна война, паметникът на радомирските войни да бъде открит.
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg