Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова:

Изкуственият интелект и медицинското право – между възможностите и законовите предизвикателства

Мария Петрова
Снимка: Ани Петрова

В момента въпросът за използването на изкуствения интелект в медицината създава множество правни и етични предизвикателства. Мария Петрова, адвокат по медицинско право, споделя своята гледна точка в интервю за "Нашият ден", като подчертава как ИИ (изкуствен интелект) може да бъде полезен, но и как правната рамка все още не е адаптирана към тези технологични напредъци.

По нейните думи изкуственият интелект навлиза със сила в медицината и вече предоставя много приложения, които могат да подпомогнат както пациентите, така и лекарите. Откриването на болести по рентгенови снимки, анализирането на големи медицински данни за извличане на тенденции и дори консултации и диагностика с помощта на изкуствен интелект са само някои от примерите.

Въпреки тези възможности правните аспекти на използването на ИИ в медицината все още не са ясни и утвърдени. Както посочва в предаването адв. Петрова, европейското законодателство е малко по-консервативно и по-бавно приема изменения. Това означава, че въпреки че ИИ може да бъде изключително полезен, но той все още не е легално признат като последна инстанция в медицинската диагностика и лечение.

Основният легален проблем с използването на ИИ в медицината се свързва със съществуващата правна дефиниция на медицинска дейност. Тази дефиниция обикновено включва лечебни заведения и лекари, които извършват медицински процедури и консултации. С развитието на телемедицината и онлайн медицинските приложения се появява въпросът дали изкуственият интелект, който предоставя консултации и диагностика, трябва да бъде разглеждан като част от медицинската дейност.

“Легалният проблем, който възниква, е, че това е вид медицинска дейност, който, съобразно закона, се упражнява в лечебни заведения. Това е една голяма спънка и пред развитието на телемедицината, защото, въпреки последните промени в Закона за здравето, всички онлайн приложения, които гражданите ползват, са отвъд рамките на закона. В световното законодателство все още няма случай, в който ИИ изцяло да е възприет като последна инстанция. То може да консултира лекаря и да даде предписания, но крайното решения е на конкретния лекар“, посочва тя.

Според адвокат Петрова, въпреки последните промени в Закона за здравето, онлайн приложенията, които гражданите ползват, все още са извън рамките на закона. В момента няма ясно законодателство, което да определя статута и отговорностите на изкуствения интелект в медицината.

Световно законодателство също не предоставя еднозначни насоки относно използването на ИИ в медицината. И ако ИИ може да предостави ценни консултации и дори да даде предписания, крайното решение в медицинската дейност все още остава в ръцете на конкретния лекар.

Така че, докато изкуственият интелект обещава много в медицината, има още много работа, която трябва да бъде свършена в правната сфера, за да се определи как точно той ще бъде интегриран и регулиран в медицинската практика. Този въпрос изисква внимателно обсъждане и промени в законодателствата, за да се осигури оптималното използване на ИИ в медицината, като се спазват етичните и правни стандарти.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен!

Гост в рубриката "Мигранти с таланти" на предаването "Нашият ден" е Венсан Гайо , французин от Лион, който вече петнадесет години живее в България и се занимава с производството на шоколад. Като студент по аудиовизуална техника Венсан се запознава със сегашната си съпруга Мария, която също учи във Франция и след като се сключват брак, решават да..

обновено на 28.04.24 в 10:50
Майката на Хърш Голдбърг-Полин води активна кампания за освобождаването на сина си, отвлечен на музикалния фестивал

София Коен: Цивилизованият свят трябва да се разтревожи

Осемнадесет страни, между които САЩ и България, излязоха със съвместно изявление, в което се призовава да бъдат освободени всички заложници, държани от "Хамас" в Газа повече от 200 дни. По същото време "Хамас" разпространи видео с израелския заложник Хърш Голдбърг - Полин, а пропалестинските протести в американските университети не стихват. Каква е..

публикувано на 27.04.24 в 12:03

Село Жеравна – забележителният архитектурен паметник

Село Жеравна се намира в полите на средния дял на Източна Стара планина, на двайсетина километра от областния център Сливен и на около 6 км от общинския си център Котел. Някога на място на днешното село е имало старо тракийско селище. За произхода на името Жеравна съществуват няколко версии: едната е, че идва от името на птицата жерав, а другата – от..

публикувано на 27.04.24 в 09:35

Кампанията за по-зелени арбитражи

Кампанията за зелените арбитражи изразява необходимостта от намаляване на въглеродния отпечатък върху околната среда в дейността на арбитражните съдилища посредством мерки, предвидени в Зелените протоколи,  за да гарантира, че въглеродният отпечатък и въздействието върху околната среда от арбитражната практика са сведени до минимум. Проф. Таня..

публикувано на 26.04.24 в 15:40

Балет "Дива" с благотворително танцово шоу в помощ на парализирана жена

Зорница Петрова, известна със своите изящни танцови продукции с балета "DIVA", обяви предстоящия си благотворителен проект "Temptation in Black", който ще бъде представен на 27-и април в столичния клуб "Joy Station". Този спектакъл обещава да впечатли публиката със своя колоритен и разнообразен подход към танца, обединяващ различни стилове и..

обновено на 26.04.24 в 13:24