Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Операта-мюзикъл "Агарта" на Любомир Денев-син оживява в концертна версия

Любомир Денев-син премиерно представя своята опера-мюзикъл "Агарта" в Първо студио на БНР. В предаването "Контемпо" диригентът, оркестратор и композитор разказва за историята около идеята и осъществяването на "Агарта", както и причината да създаде мюзикъл:

Петя Габрова и Любомир Денев-син
Композиторът сподели и за сюжета на операта-мюзикъл "Агарта":

"Действието се развива през 2045 година, в близко бъдеще, когато ресурсите на Земята са пред изчерпване. Разбира се, има любовен триъгълник – главният герой, Марк, е космически инженер, който се влюбва в една космонавтика и двамата имат различни виждания за това дали искат да се качат на космическия кораб "Агарта", който е предназначен за колонизация на човешкия вид в Космоса. Двамата решават, че все пак ще отидат, въпреки че той обещава на сестра си да не го прави. Антагонистът е инвеститор в кораба. По-късно той изненадва всички пасажери, които са от богатия слой на общността. Темите в историята са много. Първата, разбира се, е любовта, защото тя е вечна тема и може би само тя ще ни спаси. Втората е за околната среда, защото Земята е нашият единствен дом и трябва да се грижим за него, трябва да се постараем да го съхраним и дори да го възстановим.Темата за алчността и за властта също присъства в мюзикъла – за това как хората се опияняват от възможността за влияние. Има и комични сцени, така че нюансите са много."


Списъкът с участниците е дълъг и разнообразен, чуйте подбора в следващия звуков файл:

Премиерните изпълнения са на 24 и 25 февруари от 19 часа в Първо студио на БНР. Билети в Рекламно-информационния център на БНР и в мрежата на Ивентим

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45