Любомир Денев-син премиерно представя своята опера-мюзикъл "Агарта" в Първо студио на БНР. В предаването "Контемпо" диригентът, оркестратор и композитор разказва за историята около идеята и осъществяването на "Агарта", както и причината да създаде мюзикъл:
Композиторът сподели и за сюжета на операта-мюзикъл "Агарта":
"Действието се развива през 2045 година, в близко бъдеще, когато ресурсите на Земята са пред изчерпване. Разбира се, има любовен триъгълник – главният герой, Марк, е космически инженер, който се влюбва в една космонавтика и двамата имат различни виждания за това дали искат да се качат на космическия кораб "Агарта", който е предназначен за колонизация на човешкия вид в Космоса. Двамата решават, че все пак ще отидат, въпреки че той обещава на сестра си да не го прави. Антагонистът е инвеститор в кораба. По-късно той изненадва всички пасажери, които са от богатия слой на общността. Темите в историята са много. Първата, разбира се, е любовта, защото тя е вечна тема и може би само тя ще ни спаси. Втората е за околната среда, защото Земята е нашият единствен дом и трябва да се грижим за него, трябва да се постараем да го съхраним и дори да го възстановим.Темата за алчността и за властта също присъства в мюзикъла – за това как хората се опияняват от възможността за влияние. Има и комични сцени, така че нюансите са много."
Списъкът с участниците е дълъг и разнообразен, чуйте подбора в следващия звуков файл:
Премиерните изпълнения са на 24 и 25 февруари от 19 часа в Първо студио на БНР. Билети в Рекламно-информационния център на БНР и в мрежата на Ивентим
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg