"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика".
Мартин Ралчев е електроинженер и неговата биография е наистина впечатляваща – той има три защитени патента за изобретенията си и многобройни отличия. Казва, че по своя път се е срещнал с много добри учители, които са му подавали ръка – като академик Чавдар Руменин и проф. Сия Лозанова от Института по роботика към Българската академия на науките, с които от първия ден започва да работи така, сякаш се познават от цял живот. "Те са отворени и ежедневно ми предават от своите знания, умения и житейски опит", казва Мартин Ралчев. По думите му така започва и неговата кариера в науката – без дори той да се замисли кога и как се е случило това.
Мартин може много да разказва за изобретенията и за новите проекти, по които работи, но по-интересно е това, което споделя как се раждат изобретенията – обикновено те идват като отговор на някоя необходимост в обществото, като търсене на решение на даден проблем. "България страда от липса на инженери и технически персонал", казва Мартин Ралчев и се надявам все повече млади хора да се запалят по точните науки.
"Има различни млади хора, но той с такава стръв се включва в изследователския процес, че това прави впечатление на много хора. И неговите резултати са впечатляващи", казва академик Чавдар Руменин за младия учен.
Снимка: Оля Стоянова
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
"За мен той е много специален християнски празник. Празник, който от малък играе важна роля в живота ми. И него, и рождения си ден посвещавам на приятелите си и хората, които обичам. Това, че имам предаване на този ден, го прави още по-върнуващ" – това сподели в "Познати и непознати" Йордан Георгиев – поет, писател колега-журналист и едно от..
"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg