Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Румънската гимназия" в София навърши 25 години

На днешния 15 януари се навършват 25 години от създаването на Румънската гимназия (ПГИИРЕ "Михай Еминеску") в София. Каква е историята на училището, неговото бъдеще и ученическите успехи през погледа на Соня Стоянова, директор на гимназията.

Румънската гимназия "Михай Еминеску" е учебно заведение, което през 2024 година отбелязва своето 25-годишно съществуване. Основана през 1999 година чрез двустранна спогодба между България и Румъния, тази институция постепенно се превръща в едно от популярните столични училища. Директорът на училището Соня Стоянова сподели своите впечатления и наблюдения по повод юбилея в интервю за "Нашият ден".

Стоянова спомена, че началото на гимназията е било скромно, с малък брой ученици, фокусирана изцяло върху изучаването на румънския език. Първият директор и създател на училището, г-н Емил Тошев, ръководи институцията до 2002 година. Следват години на  развитие и нарастване на броя ученици. Сега, през 2024 година, гимназията се разраства и развива, като в момента има 10 паралелки и общо 237 ученика. Освен румънския език, се предлагат и интензивни класове по испански и италиански, което обогатява учебната програма и предоставя на учениците широк спектър от възможности за развитие.

Един от най-големите успехи на гимназията "Михай Еминеску" е свързан с ученическите постижения. Почти всички випускници продължават образованието си във висши училища и университети. Част от тях избират да учат в Румъния.

Гимназията има много добри взаимоотношения със Софийския университет. Трима от учители в училището са също и преподаватели в Университета, което подчертава високото качество на преподаването в училището.

В предаването Стоянова подчерта също, че Румънската гимназия "Михай Еминеску" няма бивши ученици и бивши учители. Всички завършили в миналите години випуски са добре дошли и винаги се радват на подкрепата и съветите на своите учители. Това създава уникална общност и усещане за принадлежност към училището и след завършването на образователния път.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театър "Феникс", където различията изчезват

В ефира на предаването "Нашият ден" гостува Пламена Янкова , ръководител на театрална формация "Феникс". Тя разказа за прераждането на формацията и за това как младежи с и без увреждания преодоляват границите помежду си чрез театралното изкуство. Изкуство срещу дискриминацията на хора с умствени затруднения Деца със СОП, или как да..

обновено на 01.08.24 в 11:12

Любовта в действие: Спомен за отец Димитър Вукадинов

Днес често говорим за любовта – споделяме крилати фрази в социалното пространство за това как тя е в основата на всичко, как ще ни спаси, укоряваме се един друг за липсата ѝ, четем истории, в които тя е главната героиня. Но има хора, които проповядват любов не с думите си, а с поведението си. Един такъв човек е бил обичаният столичен свещеник..

публикувано на 01.08.24 в 09:56
Д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър

Д-р Цветеслава Гълъбова: В топлите дни има обостряне на психозите

В ефира на предаването Lege Artis д-р Цветеслава Гълъбова обясни, че по статистика в топлите дни и месеци се наблюдава обостряне на психозите и отключване на нови психози. Докато депресиите не са толкова чести, маниите и обострянията на шизофренните психози са разпространени. "Науката все още няма обяснение защо това е така", казва тя.  Според д-р..

обновено на 31.07.24 в 14:45

Децата през лятото – кои са най-честите травми?

В ефира на Lege Artis д-р Стефан Церовски, травматолог и ортопед в Университетската болница за активно лечение по ортопедия "Проф. Бойчо Бойчев", сподели своите наблюдения относно увеличаването на травматизма през летния сезон. Лятото е време, когато децата прекарват много време на открито, играейки и занимавайки се с различни спортове и..

публикувано на 31.07.24 в 13:14

Какво се учи в българското училище в Париж?

В рубриката "Минути на редактора" ви разказахме за едно от петте български училища в Париж, което носи името "Родна реч омайна". Това училище играе ключова роля във възпитаването на българското самосъзнание сред младите българи в чужбина. За важността и мисията на училището разказа директорът Пламена Ерон. Училището е създадено през 2019 г. с..

обновено на 31.07.24 в 13:11