Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Румънската гимназия" в София навърши 25 години

На днешния 15 януари се навършват 25 години от създаването на Румънската гимназия (ПГИИРЕ "Михай Еминеску") в София. Каква е историята на училището, неговото бъдеще и ученическите успехи през погледа на Соня Стоянова, директор на гимназията.

Румънската гимназия "Михай Еминеску" е учебно заведение, което през 2024 година отбелязва своето 25-годишно съществуване. Основана през 1999 година чрез двустранна спогодба между България и Румъния, тази институция постепенно се превръща в едно от популярните столични училища. Директорът на училището Соня Стоянова сподели своите впечатления и наблюдения по повод юбилея в интервю за "Нашият ден".

Стоянова спомена, че началото на гимназията е било скромно, с малък брой ученици, фокусирана изцяло върху изучаването на румънския език. Първият директор и създател на училището, г-н Емил Тошев, ръководи институцията до 2002 година. Следват години на  развитие и нарастване на броя ученици. Сега, през 2024 година, гимназията се разраства и развива, като в момента има 10 паралелки и общо 237 ученика. Освен румънския език, се предлагат и интензивни класове по испански и италиански, което обогатява учебната програма и предоставя на учениците широк спектър от възможности за развитие.

Един от най-големите успехи на гимназията "Михай Еминеску" е свързан с ученическите постижения. Почти всички випускници продължават образованието си във висши училища и университети. Част от тях избират да учат в Румъния.

Гимназията има много добри взаимоотношения със Софийския университет. Трима от учители в училището са също и преподаватели в Университета, което подчертава високото качество на преподаването в училището.

В предаването Стоянова подчерта също, че Румънската гимназия "Михай Еминеску" няма бивши ученици и бивши учители. Всички завършили в миналите години випуски са добре дошли и винаги се радват на подкрепата и съветите на своите учители. Това създава уникална общност и усещане за принадлежност към училището и след завършването на образователния път.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44