Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кафяви контейнери за биоотпадъци" – важни са, но защо?!

| обновено на 15.01.24 в 12:22
Снимка: zazemiata.org

Рубриката "Времето на редактора" този път представи инициативата "кафяви контейнери за биоотпадъци" на Сдружение "За Земята". 

София притежава завод за компостиране с технически потенциал да покрие нуждите на общината. Другите общини могат да се възползват от различни програми за финансиране.

Представителят на "Екип отпадъци" на Сдружението, Данита Заричинова, разказва  за кампанията в интервю за "Нашият ден". 

Идеятата е възможно най-голям процент от биоотпадъка, произвеждан в домакинството, да бъде рециклиран и върнат обратно в природата под формата на компост.

За целта всяка една община още тази година би трябвало да предприеме необходимите мерки, за да отговаря на изискванията на Европейския съюз.

Като добър пример Данита Заричинова посочва Габрово, където такава информационна кампания е проведена сред гражданското общество и "кафяв контейнер" има вече няколко години.

Представителката на  Сдружение "За Земята" акцентира върху част от предизвикателствата, свързани с разделното изхвърляне и рециклиране на боклук у нас. По нейните думи липсата на достатъчно цветни контейнери, промяната на технологиите за рециклиране, заблудата от страна на индустрията са някои от проблемите, които трябва да бъдат решени.

Като решения на изброените пролеми Заричинова препоръчва общините да сключват по-ясни и изискващи договори с фирмите, отговарящи за поставянето на цветни контейнери. Също така е необходима правилна политика за намаляване на общинския отпадък в дългосрочен план.

Ключ към съвестното изхвърляне на отпадъци от страна на всеки гражданин е добрата информираност, което максимално улеснява процеса.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентски шрифт от Варненския свободен университет с международен успех

Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..

обновено на 07.02.25 в 08:49

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47