Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кафяви контейнери за биоотпадъци" – важни са, но защо?!

| обновено на 15.01.24 в 12:22
Снимка: zazemiata.org

Рубриката "Времето на редактора" този път представи инициативата "кафяви контейнери за биоотпадъци" на Сдружение "За Земята". 

София притежава завод за компостиране с технически потенциал да покрие нуждите на общината. Другите общини могат да се възползват от различни програми за финансиране.

Представителят на "Екип отпадъци" на Сдружението, Данита Заричинова, разказва  за кампанията в интервю за "Нашият ден". 

Идеятата е възможно най-голям процент от биоотпадъка, произвеждан в домакинството, да бъде рециклиран и върнат обратно в природата под формата на компост.

За целта всяка една община още тази година би трябвало да предприеме необходимите мерки, за да отговаря на изискванията на Европейския съюз.

Като добър пример Данита Заричинова посочва Габрово, където такава информационна кампания е проведена сред гражданското общество и "кафяв контейнер" има вече няколко години.

Представителката на  Сдружение "За Земята" акцентира върху част от предизвикателствата, свързани с разделното изхвърляне и рециклиране на боклук у нас. По нейните думи липсата на достатъчно цветни контейнери, промяната на технологиите за рециклиране, заблудата от страна на индустрията са някои от проблемите, които трябва да бъдат решени.

Като решения на изброените пролеми Заричинова препоръчва общините да сключват по-ясни и изискващи договори с фирмите, отговарящи за поставянето на цветни контейнери. Също така е необходима правилна политика за намаляване на общинския отпадък в дългосрочен план.

Ключ към съвестното изхвърляне на отпадъци от страна на всеки гражданин е добрата информираност, което максимално улеснява процеса.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10