Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сезонът на вирусите…

Акад. Богдан Петрунов
Снимка: БГНЕС

Зимната палитра от вируси и бактериални инфекции, както и рисковете отново да преболедуваме "Ковид 19", поставихме в центъра на разговора с акад. Богдан Петрунов. Неговата експертиза ни даде точната картина на епидемиологичната обстановка, очакванията за грипна епидемия, мерките за безопасност. Акад. Петрунов категорично подчерта, че най-голямата бариера, предпазваща от разболяване, са ваксините и подчерта, че цялостното ни поведение – хранене, спортуване, укрепване на имунната система, са част от превенцията срещу грипни и простудни заболявания. Множество слушателски въпроси също поставиха редица казуси, на които ученият отговори и даде препоръки. В този смисъл дължим извинение на аудиторията, защото не успяхме да реагираме и да чуем в ефир част от запитванията.

Алергиите през студените сезони? – това бе втори тематичен център на съботното издание "За здравето". Като опитен и дългогодишен алерголог, който и в момента работи в свой кабинет, акад. Б. Петрунов направи няколко важни уточнения. Едното от тях – студовата алергия в частност и зимните алергични реакции като цяло, имат свои специфики. Различни са симптомите, а оттам е диференцирано и лечението им. Гостът ни подчерта и факта, че огромната част от човешката популация страда от алергии, като голяма група от тях са наследствени. Прогнозите сочат, че към средата на този век почти половината от населението на Земята ще проявява алергични реакции от разнороден тип.

На въпросите за причинителите на различните по вид алергични болести акад. Петрунов обърна внимание на влошената околна среда, чистотата на въздуха, храните, причиняващи алергии, застоялият въздух в помещенията през зимата. Разбира се, и на някои медикаменти и козметика, което трябва да ни накара да бъдем внимателни и да се консултираме при техния подбор. Ученият алерголог засегна и един доста спорен проблем – доколко хомеопатичните средства повлияват и лекуват алергии? Нашият екип не приема крайните оценки "за" и "против" хомеопатията и в следващи издания ще поканим за мнение и коментар лекар с тази специалност.


По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15

Алеф: Ако не бяха те

"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..

публикувано на 15.12.24 в 12:15

Вкаменените блатни кипариси на дъното на Черно море са много добре запазени

Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..

публикувано на 15.12.24 в 11:55