Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приложният театър от България до Африка

3
Елена Панайотова
Снимка: БНР

В галерия "Средец“ към Министерство на културата на 16 януари се открива фотоизложбата "Артисти за деца". Експозицията комбинира фотоси от пътуващата изложба "Далеч от Африка“, за която театралната режисьора Елена Панайотова и фотографът Атанас Кънев получиха награда "Пловдив“ 2023 за изключителни постижения в сферата на "фотографията“. Другите фотоси в експозицията "Артисти за деца" са от открита миналата година в Смолян изложба на фотографите Атанас Кънев, Иван Дончев и Мария Ангелова. 

Изложбата има и съпътстващо събитие. Нова книга, която за първи път обединява сериозно теоретично изследване за появата на така наречения "приложен театър" в глобален контекст и споделя емпиричен многогодишен мултикултурен опит на режисьора и педагог Елена Панайотова. Книгата носи името "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка".  

Театралното изкуство, като социална промяна и като изкуство с терапевтичен елемент, е мисия, която си поставя Елена Панайотова с дейността си и в България и в Африка. Споделя как децата се освобождават да говорят за проблемни теми като липсата на родители, травми и проблеми от социален характер чрез театралната маска.

"Децата са еднакви навсякъде. Но интересното е, че сираците, с които работихме в Африка, по-лесно приемаха липсата и загубата на родители, защото такава е културата, че клетката семейство е по-голяма, едно дете може да бъде отглеждано от няколко майки и майката да бъде заменена. Фотографиите са много истински, защото те са направени близо до събитието. А добрите кадри изискват това. Очакваме и среща между Министерството на културата и Министерството на образованието, в която да се установи наистина нуждата от театралния метод като метод в образование за ученици, нещо, което не е чужда практика по света."

В книгата Елена Панайотова съчетава теоретична с изследователска част. Пише за метода на Монтесори, за финландския образователен метод, но и за антропософията, която създава Рудолф Щнайер и която е известна като наука за отношенията между човек и духовен свят, което обуславя и Валдорфската педагогика, свързана с разказването на истории. В книгата ще намерите истории, които вдъхновяват и филма "Майка" на Зорница София

Програмата "Артисти за деца" е продуцирана от Фондация "ДЕН ГРИ" и ръководена от Вас в България (2002 - 2017) и в Африка (2011- 2017) е ангажирала над 5000 деца и младежи в риск и над 300 артисти от Африка и Европа, които са обучени от български екип в практиките на приложен театър. През 2016 г. програмата е сред осемте проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне за културното разнообразие в света. В програмата са участвали млади артисти и студенти в изпълнителски и визуални изкуства от четири континента, и деца и младежи в неравностойно положение от домове от цяла България (с. Широка лъка, Смолян, Пловдив, Хасково, Стара Загора, Гоце Делчев, Панагюрище, Брацигово ) и домове в Кения (Найроби, Кисуму) и Танзания (Аруша).

Изложбата "Артисти за деца" може да бъде видяна до 31-ви януари. Представянето на книгата "Приложен театър. Теория и практика от България до Африка" като съпътстващо събитие е на 22 януари 2024 от 18.00ч. в галерия "Средец".

Снимки – Ангелина Грозева, "Артисти за деца"галерия "Средец"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25