В епизод 523 "Трамвай по желание" среща своята публика с младия театрален режисьор Любомир Колаксъзов.
Както си му е редът, Любо завършва НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" през 2018 г., със специалност режисура за куклен театър и с художествен ръководител проф. Славчо Маленов. Това очевидно не му е достатъчно и две години по късно пак в академията изкарва семестриално и "Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии" с ръководител проф. Лидия Върбанова.
С този академичен багаж Колаксъзов продължава пътешествието си по театралните сцени. Виза за изкуството са негови постановки, като "Бялата врана", "Жените от портокаловите градини", "Чудовището Кашчей", "Алеко. Смях над мрачни страници", "Славеят", "Вътрешният глас", "Красавицата и звярът", "Полетът".
Често кукленият театър се приема за детско забавления, дори някаква отделна театрална дивизия. Любомир Колаксъзов категорично опровергава този предразсъдък. Той работи както за деца, така и за възрастни, както театър с кукли, така и драматична сцена. В резюме – театър за мислещи.
Като заместник-директор на Сливенския драматичен театър, Колактсъзов развива и възгледите си за управлението и администрирането на театралната институция. Защото най-важното за една творческа идея е тя да бъде реализирана.
А философските си възгледи младият режисьор обосновава в спектакъла за възрастни "Междинна зона", реализиран в театрална работилница "Сфумато".
Както често се случва в живота, първоначалният подтик е непредвиден и неочакван. Една гимназиална постановка по разкази на Чехов се нуждае от ред и той е въведен именно от Любо. Нататък биографията поема по съдбовната си посока.
Снимка – Spam Studio
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg