Днес се прощаваме с един от най-значимите творци в българския театър Красимир Спасов. Той почина на 13 януари на 82-годишна възраст.
"Проф. Красимир Спасов винаги ще остане с нас на сцената и в нашите сърца", написаха във Фейсбук от Театър "Българска армия", където режисьорът създаде десетки спектакли през последните 40 години. В този театър той постави "Много шум за нищо“ на Шекспир и "Колко е важно да бъдеш сериозен“ от Оскар Уайлд, които се играят пред публика вече повече от 25 години. Други негови представления са "Вкус на мед“ от Шийла Дилейни, "Тартюф“ от Молиер, "В полите на Витоша“ от П. К. Яворов, "Албена“ от Йордан Йовков, "Една нощ с теб“ от Майкъл Уелър, "Любов, любов, любов“ от Майк Бартлет. Последната му постановка в театъра е "Мизантроп" от Молиер.
Красимир Спасов е преподавател в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" от 1991 година, където води класове и преподава "Режисура за драматичен театър".
През 2012 година е отличен с награда "Икар“ за цялостно творчество, а през 2021 година – с "Аскеер" за цялостен принос към театралното изкуство. Носител е и на редица международни награди.
Поклонението пред тленните му останки е на 17 януари от 12.30 часа в ритуалната зала на Централните софийски гробища.
В звуковите файлове можете да чуете какво споделиха в памет на Красимир Спасов театроведът проф. Николай Йорданов, режисьорът Крис Шарков и актрисата Стефка Янорова. А преди това – откъс от интервю с проф. Спасов по повод удостояването му с наградата "Икар" на Съюза на артистите в България през 2012 година.
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg