Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Развъдници за кучета или "концлагери за животни"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Една тревожна тенденция – увеличават се случаите на нелегално развъждане и нелегална търговия с домашни любимци. За това алармира Агенцията по безопасност на храните, а Европейската комисия настоява за промени в българското законодателство в областта.

Доктор Мила Бобадова е ветеринар, дългогодишен председател на Комисията по контрол и професионална етика към Областната колегия – София град на Българския ветеринарен съюз, председател на Българската асоциация по ветеринарна дерматология. Тя се включва  в рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден", за да коментира проблемите, свързани с нелегалното развъждане на животни у нас.

Д-р Бобадова обяснява защо така наречените "puppy mills", известни и като "ферми за кучета", извършват нелегална дейност във вредни за животните и обществото условия. Тя описва условията на тези места като незаконни. Става въпрос за бивши селскостопански постройки, където площта е недостатъчна за целите на един развъдник. Бобадова определя този тип места като "концлагери за животни".

Кучетата във "фермите" биват неглижирани, необезпаразитени и неваксинирани, разказва ветеринарният лекар. Отделени от майката преждевременно с цел бърза печалба, тези неподготвени и често болни животни, умират, щом се озоват в дадено домакинство, предупреждава Бобадова.

Според госта на предаването в тази неморална и нелегална търговска схема важен аспект е финансовата измама. Значителен брой търговци злоупотребяват с европейското законодателство относно нетърговския превоз на животни, за да прикриват реалната си дейност и да избегнат контрол и данъци, отбелязва д-р Бобадова. Тя допълва, че много документи биват подправени, съдържат невярна информация за медицинския статут и възрастта на животните.  

Председателят на Българската асоциация по ветеринарна дерматология казва, че има опити този бизнес да бъде вкаран в регулаторни рамки. Бобадова смята, че имаме добри закони, но те не се прилагат. Тя набляга върху необходимостта общинските инспектори да засилят проверките. Животните трябва да бъдат чипирани, а някои нормативни документи подлежат на корекции, допълва ветеринарният специалист.

Нефункциониращата зоополиция също е проблем, според Бобадова. Тя призовава слушателите при сблъсък с нередност да сигнализират БАБХ и Финансова полиция.  

Съветът на госта в рубриката е хората да не подхождат импулсивно към покупката на домашен любимец. Ако бъдещите стопани държат на порода, трябва да се обърнат към лицензиран развъдник, категорична е Бобадова.

"Хората трябва да почувстват свободата да бъдат граждани“, казва д-р  Мила Бобадова в края на разговора и допълва, че само безкрайният поток от граждански сигнали към институциите може да предизвика тяхната съвестна реакция. Смисъл има.

Целия разговор можете да чуете тук.

Снимка – ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендите на сцената: Спомени от първите издания на "Аполония"

В импровизираното студио на предаването "Нашият ден" се проведе разговор с Маргарита Димитрова, директор на Празниците на изкуствата "Аполония", за миналото, настоящето и бъдещето на този значим културен фестивал. Празниците на изкуствата "Аполония" се организират от фондация "Аполония", създадена през 1991 г. Фестивалът, чийто първи издание се проведе..

публикувано на 28.08.24 в 10:23
Рашко Младенов

Началото на уличното изкуство на "Аполония": Рашко Младенов разказва

Историята на Празниците на изкуствата "Аполония" е изпълнена с уникални моменти, които са оставили траен отпечатък в културната памет на страната. Един от тях е първото участие на Рашко Младенов, заедно с Веселин Ранков и Иван Петрушинов, в уличното изкуство на фестивала през 1987 година . Това събитие бележи началото на нова традиция, която не само..

публикувано на 28.08.24 в 08:46
Проф. д.н. Любомир Стойков и д-р Петър Шойлев след защитата на дисертацията.

Избрано: Българин на 88 години с докторантура: Петър Шойлев доказва, че никога не е късно

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Сред тях е този с 88-годишния Петър Шойлев, наскоро завършил докторантура във Факултета по журналистика на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той доказва, че никога не е късно да се учиш и да се стремиш към нови върхове...

публикувано на 27.08.24 в 11:35
На път към Черни връх

129 години от основаването на Българския туристически съюз

Преди 129 години на Черни връх е основан Българският туристически съюз от Алеко Константинов. За заветите на Щатливеца  и бъдещето на планинския туризъм в България разговаряме с Лъчезар Лазаров – изпълнителен секретар на БТС. Организираното туристическо движение цели участниците в него да опознават България, като същевременно култивират в..

публикувано на 27.08.24 в 09:57