Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Темата на деня е табу

Анелиа Дудина
Снимка: Пламена Бачийска

С какви табута се среща човек в ежедневието си, какъв е техният произход и как да бъдат преодолени? Психотерапевтът Анелиа Дудина разчупва разговора за табуто в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден".

Гостът на рубриката прилага в практиката си психодинамични подходи, които предполагат достигане до причината за даден проблем. Именно в дълбините на индивидуалната или колективната психика се зараждат темите табу, затова началото на разговора психотерапевтът поставя там.

Според Дудина човек обикновено приема табуто като нещо много лошо. Тя поставя това възприятие в един исторически контекст. Много от табуираните теми в миналото са се отнасяли до страшни или непознати за обществото явления. Друга възможна причина за налагането на табу е стремежът да бъде наложен контрол върху дадена тема с цел предотвратяване на конфликт, разказва психотерапевтът. Гостът на предаването дава израз на желанието си днешното по-развито общество да има капацитета да се справя с тези теми.  

Дудина изрежда някои табута, културно обособени в България. Заболяванията (психични и физически), смъртта, насилието, сексуалността, парите, религията са темите, с които трудно се борави у нас. Като свое лично, професионално наблюдение, психотерапевтът добавя темата за близостта, която се оказва предизвикателство за много хора.

Според Анелиа Дудина темите табу ощетяват хората. Отсъствието им в медиите и в обществения живот осакатява свободата на словото, вменява срам или страх у отделните личности.

Психотерапевтът набляга на факта, че темите табу са част от съществуването. Ето защо е важно да бъдат нормализирани: "За норма аз възприемам нещо, което отговаря на обективната реалност", казва тя.  

Като важен пример Дудина посочва темата за заболяванията, която е трудна част от живота, но когато бива премълчавана, това пречи на нейното развитие.

Гостът на предаването споделя още едно наблюдение от своята практика: "Обществото ни преминава в една друга крайност. Все повече наблюдавам, особено сред млади хора, желанието да бъдат твърде освободени, много директни, до степен, в която да се изгуби някаква специфика на дадена тема."

Като аргумент в подкрепа на тази теза Дудина прилага темата за секса. От крайността на табуто някои хора преминават към твърде голяма разкрепостеност. Психотерапевтът обръща внимание на необходимостта една такава тема да излезе от мълчаливите граници на табуто, но до известна степен да запази своя "труден", интимен характер.

Психотерапевтът споделя още едно интересно наблюдение. Проследявайки обществената реакция към темата за изкуствения интелект, тя вижда почва за обособяването на едно ново, съвременно табу.

Професионалният съвет на Дудина към слушателите е, когато се изправят пред тема, която предизвиква трудни за справяне емоции, да се насочат навътре към себе си, защото винаги има причина. Да се научим да  говорим свободно, но внимателно  по сегашните теми табу, насърчава тя.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08