Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Темата на деня е табу

Анелиа Дудина
Снимка: Пламена Бачийска

С какви табута се среща човек в ежедневието си, какъв е техният произход и как да бъдат преодолени? Психотерапевтът Анелиа Дудина разчупва разговора за табуто в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден".

Гостът на рубриката прилага в практиката си психодинамични подходи, които предполагат достигане до причината за даден проблем. Именно в дълбините на индивидуалната или колективната психика се зараждат темите табу, затова началото на разговора психотерапевтът поставя там.

Според Дудина човек обикновено приема табуто като нещо много лошо. Тя поставя това възприятие в един исторически контекст. Много от табуираните теми в миналото са се отнасяли до страшни или непознати за обществото явления. Друга възможна причина за налагането на табу е стремежът да бъде наложен контрол върху дадена тема с цел предотвратяване на конфликт, разказва психотерапевтът. Гостът на предаването дава израз на желанието си днешното по-развито общество да има капацитета да се справя с тези теми.  

Дудина изрежда някои табута, културно обособени в България. Заболяванията (психични и физически), смъртта, насилието, сексуалността, парите, религията са темите, с които трудно се борави у нас. Като свое лично, професионално наблюдение, психотерапевтът добавя темата за близостта, която се оказва предизвикателство за много хора.

Според Анелиа Дудина темите табу ощетяват хората. Отсъствието им в медиите и в обществения живот осакатява свободата на словото, вменява срам или страх у отделните личности.

Психотерапевтът набляга на факта, че темите табу са част от съществуването. Ето защо е важно да бъдат нормализирани: "За норма аз възприемам нещо, което отговаря на обективната реалност", казва тя.  

Като важен пример Дудина посочва темата за заболяванията, която е трудна част от живота, но когато бива премълчавана, това пречи на нейното развитие.

Гостът на предаването споделя още едно наблюдение от своята практика: "Обществото ни преминава в една друга крайност. Все повече наблюдавам, особено сред млади хора, желанието да бъдат твърде освободени, много директни, до степен, в която да се изгуби някаква специфика на дадена тема."

Като аргумент в подкрепа на тази теза Дудина прилага темата за секса. От крайността на табуто някои хора преминават към твърде голяма разкрепостеност. Психотерапевтът обръща внимание на необходимостта една такава тема да излезе от мълчаливите граници на табуто, но до известна степен да запази своя "труден", интимен характер.

Психотерапевтът споделя още едно интересно наблюдение. Проследявайки обществената реакция към темата за изкуствения интелект, тя вижда почва за обособяването на едно ново, съвременно табу.

Професионалният съвет на Дудина към слушателите е, когато се изправят пред тема, която предизвиква трудни за справяне емоции, да се насочат навътре към себе си, защото винаги има причина. Да се научим да  говорим свободно, но внимателно  по сегашните теми табу, насърчава тя.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48