Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преносим музей за непокорно изкуство W(e) A(re) R(ebellious) – една "бунтарска" изложба

"Бунта" на съвременните български артисти и един необичаен мултимедиен интерактивен обект в изложбата "Преносим музей за непокорно изкуство W(e) A(re) R(ebellious)" представя интердисциплинарният артист и автор на проекта Антони Райжеков в предаването "Нашият ден". 

Изложбата, чието откриване е на 23 януари в галерия "Структура", включва творби на 15-те утвърдени и млади български художници – Алла Георгиева, Антон Терзиев, Боряна Росса & ULTRAFUTURO, Венелин Шурелов, Венета Андрова, Димитър Солаков, Иван Мудов, Калин Серапионов, Красимира Буцева, Красимир Терзиев, Лъчезар Бояджиев, Мария Налбантова, Правдолюб Иванов, Станислав Беловски и Destructive Creation.

Гостът на предаването споделя как идеята за проекта се заражда още през 2019 година по време на негово временно завръщане в България. Тогава Райжеков се интегрира в артистичния живот у нас и заформя концепцията за съвременното изкуство като форма на бунт, разказва той. Следващата стъпка в създаването на проекта се случва по време на творческа резиденция в Австрия, в рамките на която авторът разработва визията за изложба.

Райжеков посочва, че в нетрадиционна последователност първо се появява каталогът към предстоящата изложба. В него са включени интервюта, биографични данни, видеокадри и снимки на селектираните произведения.  

"Каталогът беше като проучване", споделя артистът и допълва, че преведеното му съдържание ще бъде достъпно за посетителите на галерията.

Гостът не разкрива пред слушателите на предаването цялата същност на физическия обект, олицетворяващ концепцията за "преносим музей". Това, което Райжеков загатва, е, че обектът е портативен и публиката трябва да взаимодейства с него.

Обединяващото звено между разнообразните съвременни артисти в изложбата е тяхната социална ангажираност, посочва авторът на проекта, който избира произведения на обществено значими теми като екология, политически живот, икономика.

На финала на разговора Райжеков благодари на всички участници в проекта, подкрепен и от Национален фонд "Култура". 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:

Снимка – галерия "Структура"
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40

"Малки грехове" – фаталният копнеж по изгубения рай

Стремежът към божественост и безсмъртие често е път към разруха за човека от всяка епоха. " Малки грехове" е вторият роман на писателката Паулина Георгиева  след "Симулацията" (2022). Редактор на книгата е литературният публицист Силвия Недкова. В "Артефир" Георгиева споделя, че това е книга за изконния копнеж по рая. Действието неслучайно се развива..

публикувано на 08.07.24 в 15:06
Марио Гергинов

Изкуството в българското училище – мисия възможна

На училището с любов – там, където учителите и учениците са заедно. За досега до творчество в българското образование като мисия възможна в "Terra Култура" разговаряме с Марио Гергинов , зам.-директорът на 140 СУ "Иван Богоров" в София. Ваканцията е предимно за учениците. За училищното ръководство юли месец е време на усилена подготовка за..

публикувано на 08.07.24 в 13:36

Клара Арнаудова: За таланта като живот

Едно талантливо поколение, което преживя Халеевата комета, Чернобил, падането на Берлинската стена и Перестройката, 35 години след завършването на сливенското Средно специално художествено училище по приложни изкуства випуск 1989 на НХГ "Димитър Добрович" представя изложба. Експозицията е своеобразно продължение на срещата между съученици и..

публикувано на 08.07.24 в 12:45