"Бунта" на съвременните български артисти и един необичаен мултимедиен интерактивен обект в изложбата "Преносим музей за непокорно изкуство W(e) A(re) R(ebellious)" представя интердисциплинарният артист и автор на проекта Антони Райжеков в предаването "Нашият ден".
Изложбата, чието откриване е на 23 януари в галерия "Структура", включва творби на 15-те утвърдени и млади български художници – Алла Георгиева, Антон Терзиев, Боряна Росса & ULTRAFUTURO, Венелин Шурелов, Венета Андрова, Димитър Солаков, Иван Мудов, Калин Серапионов, Красимира Буцева, Красимир Терзиев, Лъчезар Бояджиев, Мария Налбантова, Правдолюб Иванов, Станислав Беловски и Destructive Creation.
Гостът на предаването споделя как идеята за проекта се заражда още през 2019 година по време на негово временно завръщане в България. Тогава Райжеков се интегрира в артистичния живот у нас и заформя концепцията за съвременното изкуство като форма на бунт, разказва той. Следващата стъпка в създаването на проекта се случва по време на творческа резиденция в Австрия, в рамките на която авторът разработва визията за изложба.
Райжеков посочва, че в нетрадиционна последователност първо се появява каталогът към предстоящата изложба. В него са включени интервюта, биографични данни, видеокадри и снимки на селектираните произведения.
"Каталогът беше като проучване", споделя артистът и допълва, че преведеното му съдържание ще бъде достъпно за посетителите на галерията.
Гостът не разкрива пред слушателите на предаването цялата същност на физическия обект, олицетворяващ концепцията за "преносим музей". Това, което Райжеков загатва, е, че обектът е портативен и публиката трябва да взаимодейства с него.
Обединяващото звено между разнообразните съвременни артисти в изложбата е тяхната социална ангажираност, посочва авторът на проекта, който избира произведения на обществено значими теми като екология, политически живот, икономика.
На финала на разговора Райжеков благодари на всички участници в проекта, подкрепен и от Национален фонд "Култура".Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg