Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Черешово за пореден път отбелязаха Дядовден (видео)

| обновено на 22.01.24 в 10:47

Ден след като цяла България отбеляза Бабинден по стар стил, Русенското село Черешово се готви за честването на Дядовден за 37 поредна година. Този уникален празник, който първоначално бе създаден като мъжки, привлича вниманието на местните жители и гости. За да разберем повече за този традиционния ден и подготовката за него, в "Нашият ден" разговаряхме с Валентин Петров, който беше избран за главен дядо на тазгодишния Дядовден.

Празникът е уникален и се чества само в Черешово, като се почита по специфичен начин. Валентин Петров сподели: "Този празник е единственият у нас, доколкото зная, не се празнува на друго място. По този начин почитаме паметта на нашите предци".

Той разкри също, че селото се гордее с традицията си да избира дядо всеки път. "Дядото трябва да отговаря на няколко критерия – да е местен жител, да не е външен, да има внуци и правнуци, да бъде добър човек и да има активна обществена дейност. Тази година аз бях избран за дядо и с нетърпение очаквам да служа на селото", казва Валентин.

Дядовденът в Черешово е традиционен празник, който съществува от далечната 1957 година, като Валентин Петров е негов връстник. Въпреки че следва след Бабинден и се чества като мъжки празник, Дядовденът има собствени обичаи и традиции. Хората се събират на мегдана и отиват с музиката до къщата на дядото, където той ги почерпва за добре дошли. След това се изиграва традиционното хоро, след което дядото се води с каручка до селската чешма, където измива лицето си.

След тази символична ритуална част на празника, хората се завръщат в центъра на селото, където продължават с песни, музика и танци. Тази част от тържеството обикновено започва в 11:00 часа сутринта и продължава, доколкото гостите са готови да се забавляват.

Дядовденът в Черешово е важен не само за местните жители, но и за традициите и културата на региона. Празникът дава възможност на хората да се обединят, да се насладят на богатата българска кухня и да продължат да предават тези ценни традиции на следващите поколения.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 


Видео: БГНЕС 

По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17