Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Краеведът Анюта Каменова-Борин за колорита на Чипровската област

Анюта Каменова - Борин
Снимка: Личен архив

Като гост в ефира на предаването "Terra Култура"  участие взе Анюта Каменова-Борин, дългогодишен директор на Историческия музей в Монтана и на музея в Чипровци, краевед и автор на книги. Тя разказа за своята изследователска работа и за живописните културни особености на Област Чипровци.

Борин запознава слушателите с разнообразието от занаяти, характерни за региона. Освен прочутото и до ден-днешен килимарство, краеведът изброи кожарство, златарство (XVI – XVII в.), книжова школа и може би изненадващо за повечето хора – грънчарството като занаятчийски школи с традиции в областта.  

"За жалост в днешно време, колкото и да се опитваме да го съхраним, независимо че  ЮНЕСКО обяви килимарството за национално културно наследство, няма кой да работи", казва краеведът.

Друга интересна тема, към която Борин открехва врати, е спецификата и историята на манастирите и църквите във Видинската епархия. Първата книга по темата, върху която работи заедно с Архимандрит Антим, е посветена на Видинската духовна околия, Белоградчишката духовна околия и Кулската. Гостът поясни за слушателите на предаването, че в книгата става въпрос за стари църкви както ранносредновековни, така и възрожденски, тъй като християнството пуска своите корени по тези места много рано.

Борин споменава и втора книга, работата по-която отново е в сътрудничество с архимандрита. Историкът заявява, че тя още не е издадена, но съдържанието ѝ обхваща около 186 църкви, като  включва в себе си Берковска духовна околия и Ломска духовна околия.

"При нас, в Чипровския регион, откриваме синкретизма между католицизъм и православие в някои църкви", допълва изследователят.

В края на разговора краеведът обръща внимание и на народните песни от региона. Безмензорни по характер, според специалисти в областта, те са едни от най-старите в България, казва Анюта Каменова-Борин.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Когато овладееш държавата и бизнеса, най-големият ти враг става гражданското общество

Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..

публикувано на 08.02.25 в 10:00
адв. Велислав Величков

Какво означава депутати да разпитват граждански активисти и журналисти

Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос  в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..

публикувано на 08.02.25 в 08:45

Същински врачки сме

В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..

публикувано на 07.02.25 в 15:30
адв. Христиан Митев

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

LET’S GO 2025: 30 000 лв. за най-добрите социални идеи

Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..

обновено на 07.02.25 в 13:54