Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формално, неформално образование и спорт. Как да изградим връзката?

| обновено на 24.01.24 в 10:41
Снимка: Pixabay

Съвременното образование се променя и се развива, като все по-голям акцент се поставя върху неформалното обучение и младежките спортни субкултури. В този контекст разговорите с доцент Боряна Ангелова-Игова и професор Елеонора Милева ни предоставят ценни наблюдения в този важен аспект на образованието и младежката активност в България.

В интервю за “Нашият ден“ доцент Боряна Ангелова-Игова, изследовател на младежките спортни субкултури, споделя мнението си за значението на неформалното образование в областта на спорта:

"Всички знаем, че три часа за физическо възпитание и спорт в училище не са достатъчни. Това, което се опитваме да направим в Национална спортна академия, е да намерим алтернативи, как можем да подпомогнем децата и младежите, така че в свободното си време все повече да се занимават със спорт“, казва тя.

В разговора тя разказва повече за програмата “Младежки дейности и спорт“ към Националната спортна академия. Споделя, че нейната цел е да се използва неформалното образование, за да организира допълнителни занимания по различни видове спорт.

“Със средствата на неформалното образование да се опитаме по някакъв начин да организираме допълнителни занимания по вид спорт, като специалистите да са хем част от образователната система, хем да са в някакво свободно време. Да не зависят от програмата в училище“, казва още тя.

По нейните думи, дори когато говорим за нарастващите проблеми като обездвижването и екранната зависимост в съвременното общество, виждаме увеличаване на т.нар. младежки субкултури, свързани със спорта. Все повече деца се ангажират със скейтборд, байк, сноуборд и по този начин, от една страна, развиват общността си, а от друга, подобряват физическата си култура.

Според нея имаме нужда от нови образователни практики, които да съчетават ученето и спорта. От една страна имаме проблем с обездвижването при младежите, а от друга - активни младежки спортни субкултури.

За връзката между училището и спорта

Професор Елеонора Милева, експерт по образователни политики в областта на младежките дейности и спорта, предоставя своите наблюдения в ефира в рубриката “Науката не спи“.

По нейните думи още в детските градини, с въвеждането на задължителното предучилищно образование, физическата култура става неотделима част от детското образование. Според нея в детските градини се провеждат подходящи занятия, но това не е достатъчно. Връзката между детската градина, училището и университетите трябва да бъде много важна.

“В последните години в нашата магистърска програма "Младежки дейности и спорт" се включват все повече учители по физическо възпитание, които искат да развиват спорта извън задължителното физическо възпитание в училище, извън регламентирания учебен процес. Тези учители търсят нови възможности и средства как да организират разнообразни извънучилищни и  извънкласни дейности, в които да стимулират учениците да се движат, да бъдат активни и извън физическото възпитание в училище“, посочва тя.

По нейните думи друга тенденция, която все повече набира скорост, е проектната работа и дейности. Все повече учители търсят възможности как да инициират такива различни проекти, както на национално, така и на европейско равнище. Така че да бъдат насочени към учениците или да бъдат включени активно в спортни занимания.

Проф. Милева казва още, че “цялата философия на тази магистърска програма е да реализира връзката между младежите и децата в горна училищна възраст и спорта“. Спорът да се използва като средство за реализиране на младежки политики. “Училището, семейството, висшето училище и университетите трябва да си подадат ръка и да въртят в една посока“, посочва още в разговора проф. Милева. 

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Кога се поставя въпросът за личните отношения на родителите с детето?

Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването.  Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...

публикувано на 17.01.25 в 15:30
 Оля Ал Ахмед

Жестокостта спрямо животните – престъпление по Наказателния кодекс

Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени?  Това е частният случай на колегата журналист  Оля Ал Ахмед , която..

публикувано на 17.01.25 в 12:45

"24 часа" награждава лидерите в образованието с "Академични оскари"

Днес, 17 януари, в NV Tower в София, ще се проведе деветата церемония по връчване на "Академичните оскари" – отличия, които вестник "24 часа" връчва на университетите, заемащи първите места в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Началото на събитието е насрочено за 14:00 часа, като домакините канят широк кръг от гости, включващ..

обновено на 17.01.25 в 12:24
Стамен Карамфилов

Стамен Карамфилов: Родопският художник, който преоткри красотата през допира

Тридесетата годишнина от създаването на селската художествена галерия в родопското село Павелско стана повод за поглед назад към творческия път на Стамен Карамфилов – единственият незрящ художник в България. Неговата история е не само вдъхновяваща, но и силно символична, показвайки как загубата на зрение може да отвори нови врати към изкуството и..

публикувано на 17.01.25 в 11:22