Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Формално, неформално образование и спорт. Как да изградим връзката?

| обновено на 24.01.24 в 10:41
Снимка: Pixabay

Съвременното образование се променя и се развива, като все по-голям акцент се поставя върху неформалното обучение и младежките спортни субкултури. В този контекст разговорите с доцент Боряна Ангелова-Игова и професор Елеонора Милева ни предоставят ценни наблюдения в този важен аспект на образованието и младежката активност в България.

В интервю за “Нашият ден“ доцент Боряна Ангелова-Игова, изследовател на младежките спортни субкултури, споделя мнението си за значението на неформалното образование в областта на спорта:

"Всички знаем, че три часа за физическо възпитание и спорт в училище не са достатъчни. Това, което се опитваме да направим в Национална спортна академия, е да намерим алтернативи, как можем да подпомогнем децата и младежите, така че в свободното си време все повече да се занимават със спорт“, казва тя.

В разговора тя разказва повече за програмата “Младежки дейности и спорт“ към Националната спортна академия. Споделя, че нейната цел е да се използва неформалното образование, за да организира допълнителни занимания по различни видове спорт.

“Със средствата на неформалното образование да се опитаме по някакъв начин да организираме допълнителни занимания по вид спорт, като специалистите да са хем част от образователната система, хем да са в някакво свободно време. Да не зависят от програмата в училище“, казва още тя.

По нейните думи, дори когато говорим за нарастващите проблеми като обездвижването и екранната зависимост в съвременното общество, виждаме увеличаване на т.нар. младежки субкултури, свързани със спорта. Все повече деца се ангажират със скейтборд, байк, сноуборд и по този начин, от една страна, развиват общността си, а от друга, подобряват физическата си култура.

Според нея имаме нужда от нови образователни практики, които да съчетават ученето и спорта. От една страна имаме проблем с обездвижването при младежите, а от друга - активни младежки спортни субкултури.

За връзката между училището и спорта

Професор Елеонора Милева, експерт по образователни политики в областта на младежките дейности и спорта, предоставя своите наблюдения в ефира в рубриката “Науката не спи“.

По нейните думи още в детските градини, с въвеждането на задължителното предучилищно образование, физическата култура става неотделима част от детското образование. Според нея в детските градини се провеждат подходящи занятия, но това не е достатъчно. Връзката между детската градина, училището и университетите трябва да бъде много важна.

“В последните години в нашата магистърска програма "Младежки дейности и спорт" се включват все повече учители по физическо възпитание, които искат да развиват спорта извън задължителното физическо възпитание в училище, извън регламентирания учебен процес. Тези учители търсят нови възможности и средства как да организират разнообразни извънучилищни и  извънкласни дейности, в които да стимулират учениците да се движат, да бъдат активни и извън физическото възпитание в училище“, посочва тя.

По нейните думи друга тенденция, която все повече набира скорост, е проектната работа и дейности. Все повече учители търсят възможности как да инициират такива различни проекти, както на национално, така и на европейско равнище. Така че да бъдат насочени към учениците или да бъдат включени активно в спортни занимания.

Проф. Милева казва още, че “цялата философия на тази магистърска програма е да реализира връзката между младежите и децата в горна училищна възраст и спорта“. Спорът да се използва като средство за реализиране на младежки политики. “Училището, семейството, висшето училище и университетите трябва да си подадат ръка и да въртят в една посока“, посочва още в разговора проф. Милева. 

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31