Отворен е конкурсът "Ти и Европа", насочен към млади творци от поколението, формирало се като част от Европейския съюз. За да разкаже за същността на конкурса и необходимостта от него, гост в ефира на предаването "Нашият ден" е организаторът Лилия Еленкова.
Конкурсът има четири направления – фотоснимка, есе, картина и дигитална картина, а срокът за участие е до 31 януари.
Еленкова пояснява, че инициатор на идеята е организацията "Европейска младежка карта", която предоставя поле на младите да се замислят за гражданското си участие в политиките на Европейския съюз. Самият конкурс е в рамките на проекта "Какво можем да направим повече през 2024?", свързан с предстоящите европейски избори, съобщава Еленкова.
Относно ниската гражданска активност на родените в условията на Европейския съюз младежи, гостът на предаването казва: "Трябва да си даваме сметка, че в това, в което социализираме младите хора, това ще бъде нашето бъдеще."
"Ако по-възрастните хора не си направим труда да посеем хубави неща днес, ще жънем бури утре", допълва Еленкова с надежда за едно по-добро бъдеще.
Като важна характеристика на конкурса "Ти и Европа" организаторът посочва неговата насоченост към индивидуалността. По думите на Еленкова се търсят "творчески, свободни хора, които биха измечтали някакъв образ за Европа."
Организаторът обявява, че на 23 февруари в "Дом на Европа" ще бъдат отличени първите три места във всички категории. Еленкова споделя и какви ще бъдат наградите за победителите.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg