Отворен е конкурсът "Ти и Европа", насочен към млади творци от поколението, формирало се като част от Европейския съюз. За да разкаже за същността на конкурса и необходимостта от него, гост в ефира на предаването "Нашият ден" е организаторът Лилия Еленкова.
Конкурсът има четири направления – фотоснимка, есе, картина и дигитална картина, а срокът за участие е до 31 януари.
Еленкова пояснява, че инициатор на идеята е организацията "Европейска младежка карта", която предоставя поле на младите да се замислят за гражданското си участие в политиките на Европейския съюз. Самият конкурс е в рамките на проекта "Какво можем да направим повече през 2024?", свързан с предстоящите европейски избори, съобщава Еленкова.
Относно ниската гражданска активност на родените в условията на Европейския съюз младежи, гостът на предаването казва: "Трябва да си даваме сметка, че в това, в което социализираме младите хора, това ще бъде нашето бъдеще."
"Ако по-възрастните хора не си направим труда да посеем хубави неща днес, ще жънем бури утре", допълва Еленкова с надежда за едно по-добро бъдеще.
Като важна характеристика на конкурса "Ти и Европа" организаторът посочва неговата насоченост към индивидуалността. По думите на Еленкова се търсят "творчески, свободни хора, които биха измечтали някакъв образ за Европа."
Организаторът обявява, че на 23 февруари в "Дом на Европа" ще бъдат отличени първите три места във всички категории. Еленкова споделя и какви ще бъдат наградите за победителите.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Поп-ъп изложбите, които дават изява на прохождащи артисти са отговорност на Биляна Токмакчиева. Всеки месец нейната сформирана общност Artist at Play организира тези изложби с предварително зададена тема, като условието е артистите да не работят с обичайните за тях медии. Всеки е свободен да експериментира без да има рамката на оценката, на..
На 30 ноември е вторият премиерен спектакъл на "О(б)твързан" от Ханох Левин в Театър "Възраждане". Преводът и постановката са на режисьорката Тери Фишер. Според нея това е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но са принудени да се оженят. За героите на актьорите Свежен Младенов, Жана Рашева, Георги Златарев, Мариана..
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg