Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иво Ангелов – за уроците в борбата и спорта като ценностна система

Един борец трябва да е умен като шахматист, силен като щангист, гъвкав като гимнастик и вежлив като лекоатлет.

Снимка: БТА

Борбата като ценностна система през погледа на един бивш европейски и световен шампион, преподавател в Спортно училище "Олимпиец" и мениджър на СК Борба "Миньор" Перник. Иво Ангелов е гост в ефира на "Нашият ден", за да разкаже за работата си с подрастващите борци и дисциплината в спорта и живота.

Ангелов изброява важните уроци, които се старае да предаде на учениците от 5-и до 12-и клас. Да бъдат добри граждани и хора, поставя той на първо място. Уважение, силно приятелство, дисциплина и добра обща култура, изрежда още спортистът.

"Не е най-важното да станат големи спортисти и да не знаят нищо от живота", смята той и допълва, че чрез личния си пример опитва да им внушава правия път. Ангелов споделя, че не толерира употребата на наркотици, алкохол и цигари.

Според треньора професионални спортисти стават тези, които го искат и полагат старание – не пропускат тренировки и занятия и спазват дисциплина.

За важната роля на един треньор в оформянето на бъдещите спортисти Ангелов казва: "При нас няма как един треньор да не е бил добър борец, а да стане добър треньор."

"Но ако си бил световен шампион, това не означава, че ще бъдеш добър треньор", добавя спортистът, според когото най-важно е да познаваш и преподаваш тънкостите в борбата.

Ангелов споделя за стремежа си да даде възпитание на учениците си, дори то да е липсвало в семейната среда: "Моята работа е да кажа на децата да са отдадени на всяко нещо, с което се захванат. Да вникват в нещата, които им показвам. Много им правя забележки, като ходим на състезания, да си оправят леглата, да оставят стаята в приличен вид, да се държат добре в ресторант."

Спортният преподавател цитира думите, които е чувал от старите треньори: "Един борец трябва да е умен като шахматист, силен като щангист, гъвкав като гимнастик и вежлив като лекоатлет."

Ангелов не вижда повод за отчаяние от факта, че не всяко дете, посветило години на спортното обучение, може да стане професионален спортист и шампион. Като добър шанс за професионален път гостът на предаването предлага тези деца да продължат образованието си в Националната спортна академия 'Васил Левски", която клубът "Миньор" Перник често захранва с кадри. Завършилите Академията младежи могат да се развиват в много направления извън професионалния спорт, казва той.

Навиците, създадени от спортната кариера, днес помагат в менажирането на клуба, споделя Ангелов. С помощта на Министерството на младежта и спорта и кмета на града, "Миньор" Перник се развива най-добре в България, заявява с гордост мениджърът на клуба.

За характера и културата на учениците Ангелов не търси причина в разделението по дисциплини. По негово мнение децата от всеки спорт си приличат и докато някои слушат чалга, други не я харесват. За него най-важно е да побеждават на тепиха, където силите между противниците са изравнени. "Там трябва да имаш сърце и да побеждаваш", казва Ангелов. 

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл: 

Снимка – БТА
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32