Преди няколко години се появи първата денонощна библиотека в София, намираща се в Студентски град. Тази уникална инициатива се дължи на две студентки – Мартина Георгиева и Цветомира Гяурова. Идеята за нея възникна в една вечер, когато студентките се нуждаят от място, където да се подготвят за изпитите, но не намират подходящо място у дома си. Съквартирантката на едната от тях си лягала рано, а в стаята не било удобно да се учи. Така те и техни колеги решили да отидат на бензиностанцията близо до метростанция "Г. М. Димитров", където започнали да учат и подготвят изпити.
Какво споделят студентите, които посещават тази уникална денонощна споделена библиотека?
Една от студентките казва: "Посещаваме денонощната библиотека почти всеки ден. Преди съм ходила в библиотеката, но не като студент, който отива там, за да чете, а по-скоро за събития. Почти всеки ден съм тук, особено около сесиите. Сутринта идвам рано около осем часа, после си тръгвам около седем вечерта. В библиотеката е тихо и спокойно. Може да се седне и да се изпие чаша кафе или чай. Мястото е направено уютно с мисъл да има, както места за уединение, така и пространства за социални контакти или пък събития. Така че всеки да може да намери своето местенце. Студентите, които го посещават са от различни университети, така че може да се срещнат разнообразни посетители. Да се заформят контакти и да се комуникира с различни хора, което е голям плюс. Това, което най-много ни устройва, е, че работи денонощно и че работи събота, това е много важно за нас."
Друга учаща там отбелязва важната разлика между тази библиотека и останалите: "В останалите библиотеки атмосферата е много суха, а тук е много по-приятно и човечно, сякаш си вкъщи“.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg