Преди няколко години се появи първата денонощна библиотека в София, намираща се в Студентски град. Тази уникална инициатива се дължи на две студентки – Мартина Георгиева и Цветомира Гяурова. Идеята за нея възникна в една вечер, когато студентките се нуждаят от място, където да се подготвят за изпитите, но не намират подходящо място у дома си. Съквартирантката на едната от тях си лягала рано, а в стаята не било удобно да се учи. Така те и техни колеги решили да отидат на бензиностанцията близо до метростанция "Г. М. Димитров", където започнали да учат и подготвят изпити.
Какво споделят студентите, които посещават тази уникална денонощна споделена библиотека?
Една от студентките казва: "Посещаваме денонощната библиотека почти всеки ден. Преди съм ходила в библиотеката, но не като студент, който отива там, за да чете, а по-скоро за събития. Почти всеки ден съм тук, особено около сесиите. Сутринта идвам рано около осем часа, после си тръгвам около седем вечерта. В библиотеката е тихо и спокойно. Може да се седне и да се изпие чаша кафе или чай. Мястото е направено уютно с мисъл да има, както места за уединение, така и пространства за социални контакти или пък събития. Така че всеки да може да намери своето местенце. Студентите, които го посещават са от различни университети, така че може да се срещнат разнообразни посетители. Да се заформят контакти и да се комуникира с различни хора, което е голям плюс. Това, което най-много ни устройва, е, че работи денонощно и че работи събота, това е много важно за нас."
Друга учаща там отбелязва важната разлика между тази библиотека и останалите: "В останалите библиотеки атмосферата е много суха, а тук е много по-приятно и човечно, сякаш си вкъщи“.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В Деня на народните будители журналистите от националната програма за култура и образование "Христо Ботев" на БНР раздадоха своите Златни будилници. Програмата избира 1 ноември за свой празник през 2002 г. и тази традиция продължава през годините. Оттогава съществува и наградата "Златен будилник", а нейните носители получават отличия за будителски..
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..
В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..
В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков. Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..
На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..
Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg