Избрано от програмата
от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
"Поручик Бенц" от Димитър Димов – 21 част
от 0.30 до 3.00 часа
Джаз плюс Дуенде
водещ: Людмил Фотев
Продължава поредицата за "третото течение" в джаза. В последните си години верният спътник на Пицарели баща и син, пианистът Рей Кенеди, посвещава поредица от 5 албума с триото си на бароковата музика, Бах, Моцарт, Бетовен, Дворжак, Бизе, Равел, Шуберт и Лист.
Поглед към представения във Франция авторски албум на Георги Корназов "Отражения". Разговаряме с тромбониста, отдал се в последните години на композиране и реаранжиране на по-ранни свои творби и най-вече на различните им версии с камерен и оркестров съпровод.
от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен
от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Фолклорна музика от Шотландия.
от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на ОНМ на БНР, Нели Андреева, Петьо Костадинов, Гергана Дачинова, Христо Косашки и други.
от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт
от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
"Черната мида", индианска приказка
от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
"Малкият лорд Фаунтлерой" от Франсис Бърнет – 1част
от 8.06 до 11.00 часа
Нашият ден
водещи: Милена Воденичарова, Мария Мира Христова
• Музикален акцент на седмицата: 3 часа рок от Б.Т.Р. в Sofia Live Club на 2 февруари, тръгват на национално турне.
• Епизоди от живота: "3330 топли обяда" е инициатива, която раздава храна на нуждаещи се всяка събота на спирка "Вишнева" в София. Повече от разказа на Даниел Капсъзов, изпълнителен директор на фондация "Благотворителност и милосърдие".
• Темите на деня:
- На 29 януари град Търговище празнува 146 от освобождението си от Османско иго. За празничната програма говорим с д-р Дарин Димитров – кмет на град Търговище.
- Ден на град Кюстендил – за историята на празника и събитията, с които ще го посрещнат разговаряме с кмета на града Огнян Атанасов.
- Защо предлагат преобразуване на Посетителския център "Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства" в Казанлък в специализиран "Музей на фотографията" – културен институт по смисъла на Закона за културното наследство (ЗКН) и Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК) – разговор с директора на музея Стефан Папукчиев.
• Разговорът: В продължение на 6 месеца четири екипа архитекти документираха обекти от Османската отбранителна система и сградите на Военния клуб, на Земеделската банка и на Дизеловата електроцентрала – част от недвижимите културни ценности на Видин. Дейността им е част от деветото издание на курса "Шайо" - специализирана програма за обучение на архитекти в областта на недвижимите културни ценности. За проектите, които представиха по време на "Ателие Видин" разговаряме с арх. Петър Петров – директор на НИНКН.
• Времето на редактора: Библиотеката при НЧ "Съвременник-1986" в Пловдив набира дарения от книги на български и чуждестранни автори, като единственото условие е творбите да са запазени. Къде могат да се изпращат книгите и с какви издания разполага библиотеката ще научим от секретарят на читалището Вера Аврионова-Станджикова.
• Terra Култура
- Седмицата: коментар на водещата.
- Архивите: Антон Чехов – лекарят на думите – коментар и финален монолог от пиесата "Лебедова песен" в изпълнение на Николай Бинев в запис, съхранен в Архивния фонд на БНР.
- Дестинация: На гости на Регионалния исторически музей в Хасково в разговор с д-р Веселина Узунова - главен уредник на отдел "Най-нова история на България", автор на поредица от исторически публикации за най-новата история на Хасково и сценарист на документалната поредица "Загадки и истории в музея".
- Личност: Фотографът Асен Великов, или как се снима Душата на България.
от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – Жълтата подводница
водещ: Цвети Бахариева
• Актуални джаз вокални продукции: "Music!Music!Music!" и "I’m a Stranger Here" на вокалистката и авторка Луси Удуърд и китариста и композитор Чарли Хънтър.
• Нови сингли на Кели Грийн, Юн Сун На, Нора Джоунс…
от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водещ: Ангелина Грозева
• Премиера на операта "Красива птичка с цвят зелен" на сцената на Държавна опера Стара Загора. Разговор с режисьорката Анастасия Събева.
• Изложбата "Кольо Карамфилов. Отвъд човека" в Софийския Арсенал. Музей за съвременно изкуство. Разговор с Росен Карамфилов.
• Премиера на представлението "Познай кой ще дойде на вечеря" в Драматично- куклен театър "Константин Величков" - Пазарджик.
• Книгата "Мадмоазел Айфел и кулата на любовта" от Софи Виар. Разговор с редактор Цветомила Димитрова.
• Виртуална изложба с археологически разкопки в Националния исторически музей. Разговор с дигиталния артист Божидара Павлова.
от 14.00 до 15.00 часа
Класично и романтично – Български изпълнители
водещ: Мария Вълчанова
Кирил Манолов – българският трубадур
Предаването "Български изпълнители" среща слушателите с един от вече утвърдените на българската и европейска сцена музикант. Това е оперният певец и преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров" София, баритонът Кирил Манолов. Увлекателен разказ за едно нестандартно начало на оперната кариера и нейното шеметно развитие – това предлага Кирил Манолов на меломаните и почитатели на предаването, в което звучат и негови изпълнения на любимата му италианска оперна музика, както и на образци от българската музикална класика.
от 15.10 до 16.30 часа
"1001 защо – Ефир знание”: Познати и непознати
водещ: Цвета Николова
• Още веднъж: Памет за Холокоста, но и памет за съпротивата
Често, говорейки за жертвите на Холокоста, забравяме да разказваме и за съпротивата на евреите в борбата срещу нацизма. За тази съпротива в Европа и България разговаряме с Максим Бенвенисти - председател на Института за съхранение на паметта за Холокоста в България към ОЕБ "Шалом".
• "Не само един ден" – Как в Бургас поддържат паметта за жертвите на Холокоста - разговор с Алберта Алкалай - директор на Центъра за еврейско-българско сътрудничество "Алеф".
• Живот за разказване: разказ за трудния живот на Ралица Коларова – студентка, израснала без топлината на родителската грижа. Това мотивира и личната ѝ кауза – да създаде дигиталната платформа "Постигам сам", която предоставя информация за професионално развитие на младежи със съдба, подобна на нейната.
от 16.30 до 17.00 часа
"1001 защо – Ефир знание": Радиоенциклопедия
водещ: Венета Гаврилова
Българското патриархално семейство: Вечният мит – 5 част
от 17.00 до 18.00 часа
Какво се случва
водещ: Таня Димова
Колелото на времето – кога се завърта то и кой е отговорен за обиколките, които прави?
На тези тема в дискусия ще влязат лауреатите от петото юбилейно издание на Националния литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" Димитрина Тоскова и Камелия Панайотова, както и организаторите му и членове на журито Симеон Аспарухов и Ива Спиридонова.
от 18.30 до 19.30 часа
Жива вода – Фолклорни новини
водещ: Магдалена Маданска
• Николай Гурбанов с подробности за Национална фолклорна среща "Мост между поколенията – песенният мост на Елена" и Международен конкурс "Орфееви таланти".
• Даниела Дичева представя втората си самостоятелна изложба "Брод диря".
• Асен Павлов отправя покана за концерт-спектакъл, посветен на 152 години от рождението на Гоце Делчев.
от 19.30 до 21.30 часа
Музикалните вечери – Еврорадио
водещ: Цветана Тончева
Концерт от програмата на Залцбургския фестивал. Свири СО на Австрийското радио (ORF - Виена) с диригент Елим Чен. В програмата: Сергей Прокофиев – сюита из балета "Ромео и Жулиета", опус 64; Сергей Рахманинов – Симфонични танци, опус 45.
от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Радослав Чичев
"Кота 0" – независимо литературно пространство за разговор и общуване между съмишленици. За писане, наситено със свобода и риск. За писането като езикова лаборатория и експеримент. Разговор с: Иван Димитров, Светослав Тодоров, Стефан Иванов, Стефан Икога и Захари Захариев.
от 23.00 до 24.00 часа
Джаз импровизации
водещ: Сибила Лилова
Конрад Джанис & Джордж Луис
Конрад Джанис е американския джаз тромбонист и актьор. Той е участвал във филми и в ТВ предавания по време на ерата на Златния век през 50-те и 60-те години на миналия век. Кариерата му на актьор е продължила до 2012 г.
Джордж Луис е друга много важна фигура за джаз музиката от средата на миналия век. Той е американски композитор, изпълнител и изследовател на експерименталната музика. Смятан е за пионер на компютърната музика.
Избрано от програмата от 0.15 до 3.00 часа Заедно след полунощ – Нощна стража Водещи: Албена Велева, Иван Драгнев • Младата българска банда Aliens In Search Of Space Nar представят дебютния си албум – Where is the Space Nar. • Новини от българската и световна музикални сцени. • Концептуални албуми: Glass Hammer - The Inconsolable Secret, 2005 г. от..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 8 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Диляна Трачева от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам редактор: Диляна Трачева БНР топ 20 Класация за български песни от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 7 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Кирил Чобанов от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 6 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори: "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 5 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg