Как изкуственият интелект и big data могат да си колаборират в полза на човечеството? Data Science & AI отключват един нов свят, в който данните са разменна валута и мощен инструмент за човека. Какви са ползите от употребата на ИИ в сферата на образованието и как той ни води към създаването на т.нар. "умни градове". Каква е връзката между данните и околната среда? Колко по-продуктивни ни прави генеративният изкуствен интелект и как ще се отрази на подрастващото поколение?
За значението на данните в ежедневието ни. "За данните и хората" – или как данните свързват хората със средата, в която живеят, и защо са ключ към по-здрава демокрация, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Тулечки от Сдружение "Данни за Добро".
Къде отиваме
"Отиваме към бъдеще, в което е неизбежно да взаимодействаме с технологиите – било под формата на данни, които произвеждаме, било под формата на Изкуствен Интелект (ИИ), с който взаимодействаме в ежедневните ни задачи. По време на събитието "За данните и хората" ще засегнем по-повърхностно теми, които ще задълбочим в новия ни подкаст, който се казва "Агент 001". За тези, които се притесняват от нахлуването на ИИ в ежедневието ни и във всички сфери на живота, ще кажа, че притеснението е здравословно, както към всяко ново нещо, което може мащабно да промени човечеството. Със сигурност новите технологии имат неизбежно и светла и тъмна страна. Хубаво е да се знае кое е истински риск и кое е внушение, за да мине по-бързо етапът на отричането, защото това нещо идва и ще бъде част от ежедневието ни."
Вреда от ИИ
"Например генерирането на дезинфорамция и пропаганда, с която да влияе на обществото, както и ако генерирането на порнография, език на омразата и т.н. е вреда. Затова има така нареченият процес на "подравняване", който да обучава ИИ кое е вредно за обществото, защото иначе той може да направи всичко. Обучаваме го, както се обучава малко дете. Той "израства" и накрая се държи, както искаме.
Това е инструмент, който трябва да се проверява как се ползва, дори и от студентите. В момента разполагаме с армия от енергични, ентусиазирани стажанти – това е ИИ, но винаги след тях някой трябва да провери какво са направили.
Ако например при изпит студентите го използват без мисъл, прилагат го без знания, то трябва непременно да бъдат попитани какво са направили и защо са го направили, и ако не могат да обяснят, това е лошо. Студентите не би трябвало да могат да отговарят – ами то така ми каза. Отговорността е тяхна."
По-добра демокрация и ИИ
"Колкото повече данни се съберат в една сложна система, каквато е една държава или обществото ѝ, толкова повече разбираме процесите в нея. Например изборите. Виждаме през числата как са гласували хората във всяка секция, но можем да гледаме лесно местата, в които има злоупотреби или ни се струва, че е имало. Данните могат да потвърдят тези допускания или да ги отхвърлят. Същото и за обществените поръчки. Какво стои обаче зад числата и дали през тях може да се види връзката между хората в контекста на корупцията, да, на това също могат да се правят анализи. Въпросът е например, когато журналисти правят това, да се разграничи ясно какво е журналист и активист. Защото много журналисти могат да направят внушения през данните. Това е тъмната страна за работата с данни. Това е въпрос и на качествена журналистика."
Снимки – Сдружение "Данни за Добро", Даниел Ненчев, БНР
23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg