Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделците отново на среща с премиера

Снимка: Община Мездра

Земеделците, които са в протестна готовност, ще се срещнат днес с премиера Николай Денков и представители на министерствата на земеделието и на финансите. Това е втората среща в такъв формат за последните 7 дни и се очаква на нея да бъдат обсъдени конкретните ставки, с които държавата може да подпомогне различните браншове. Две групи задачи останаха нерешени след първата среща между земеделците, членове на Българската аграрна камара и представителите на правителството, проведена на 22 януари.

Преди днешната среща членовете на камарата трябваше да са получили анализите на агроведомството – кой сектор колко е пострадал от войната в Украйна и заедно да предложат варианти за решение. По неофициална информация, обаче до снощи никой от земеделците не беше видял анализа на министерството на земеделието, очаква се той да им бъде представен тази сутрин, часове преди срещата в министерски съвет, където пък се очаква, заедно с Министерство на финансите да се коментират шансовете е за подкрепа на различните сектори.

В ефира на "Нашият ден" Илия Проданов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите каза, че "никой не отива на такава среща с идеята, че няма да приключи успешно", но докато не приключи протестната готовност си стои. "Надявам се това днес да е последната среща", посочи още той.

По неговите думи това, което се случило от последната среща, до момента е, че са се разбрали да направят анализи сектор по сектор какви са финансовите резултати и загубите, за да може днес при премиера това отново да бъде представено.

В предаването информира още, че другото, което се случва тази седмица, е коментар по отделните закони, които са били написани в декларацията, за да се види "кой закон докъде е стигнал и какви са сроковете, които могат да се заложат, че ще бъде вкарани в пленарна зала".

Защо Законът за собствеността и ползването на земеделските земи, Законът за арендата, за браншовите организации и за аграрната камара са толкова важни?

По думите на Проданов тези закони са изключително важни, защото касаят ежедневната работа на всеки едни стопанин. Според него, ако трябва да се коментират отделно, Законът за собствеността и ползването например има изключително много неща, които трябва да се променят относно споразуменията и търговете, които се сключват.

В интервюто той акцентира още, че е много важно да се каже, че към момента земеделските производители не са предлагали текстове по закон. "Всичко, което се вдига като пушилка в момента, чрез него се опитва да се отклони вниманието от важните неща по декларацията, която сме описали", твърди той в "Нашият ден". 

По думите му по Закона за промените в арендата няма "нито суров текст, нито готов текст".  Споделя още, че по Закона за собствеността и ползата има има готови предварителни проекти за някои от текстовете, затова той ще бъде първият от предложените закони, който най-вероятно ще се предложи за обществено обсъждане.

"Първо, там са по-малко промените и второ, има по-малко засегнати страни. Докато при Закона за арендата всяка страна на монетата ще се обсъди внимателно, за да не остане засегнат никой – нито собствениците на земя, нито ние като ползватели“, посочва той.

Илия Проданов акцентира и върху друг проблем, свързан със Закона за браншовите организации. Според него не се обръща внимание този закон, а той е изключително важен. "Ако бъде приет, ще улесни взимането на решения на всяко едно ниво", посочва Проданов в интервюто.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас

За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...

публикувано на 12.02.25 в 13:22

Българският фармацевтичен съюз e с твърда позиция срещу автоматите за лекарства

Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..

публикувано на 12.02.25 в 12:20

Отец Добромир Димитров: Бракът е нещо, което извършваме със свободна воля

Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..

публикувано на 12.02.25 в 11:28

ЛГБТИК+ хората в България – дехуманизирани и обезправени

Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..

публикувано на 12.02.25 в 09:44

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58