Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване: За 46% от българите ЛГБТИ хората са като всички останали

| обновено на 31.01.24 в 12:17
Симеон Василев
Снимка: Ани Петрова

Насоката на обществото по отношение към ЛГБТИ хората в България се променя в положителна посока. Това показва Национално проучване на агенция "Алфа Рисърч", проведено през есента на 2023 г., по поръчка на фондация GLAS. То установява повишена запознатост на българските граждани с ЛГБТИ хората, с техните проблеми, права и мотивация.

Един от ключовите резултати на проучването е фактът, че 46% от респондентите смятат, че ЛГБТИ хората са хора като всички останали. Това информира в ефира на “Нашият ден“ Симеон Василев от фондация “Глас“.

Това е важно откритие, което подчертава промените в общественото мнение. По думите на Василев в сравнение с данните отпреди четири години, от 2019 до 2023 г., процентът на хората, които проявяват целенасочен интерес и търсят информация по темата, се увеличава от 24% на 28%. Съответно, нараства и броят на хората, които са достигнали информация по темата, от 48% през 2019 г. до 70% през миналата година.

Според него тази тенденция може да се обясни с увеличаването на видимостта на ЛГБТИ хората в медиите и обществения живот.

По неговите думи друг важен фактор за формирането на мнението на хората са разговорите с приятели и познати (38%) и социалните мрежи (33%). Новинарските сайтове и медиите също играят роля в информирането на хората, като 29% до 30% от респондентите са споменали тях като източник на информация.

Интересно е, че Василев посочва в разговора, че политиците имат най-ниско доверие като източник на информация относно половата идентичност и проблемите на ЛГБТИ хората.

Обобщено, резултатите от социологическото проучване показват, че обществото в България започва да приема и разбира ЛГБТИ хората, като ги възприема като част от обществото и изразява по-голямо разбиране и подкрепа към тях.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40