Насоката на обществото по отношение към ЛГБТИ хората в България се променя в положителна посока. Това показва Национално проучване на агенция "Алфа Рисърч", проведено през есента на 2023 г., по поръчка на фондация GLAS. То установява повишена запознатост на българските граждани с ЛГБТИ хората, с техните проблеми, права и мотивация.
Един от ключовите резултати на проучването е фактът, че 46% от респондентите смятат, че ЛГБТИ хората са хора като всички останали. Това информира в ефира на “Нашият ден“ Симеон Василев от фондация “Глас“.
Това е важно откритие, което подчертава промените в общественото мнение. По думите на Василев в сравнение с данните отпреди четири години, от 2019 до 2023 г., процентът на хората, които проявяват целенасочен интерес и търсят информация по темата, се увеличава от 24% на 28%. Съответно, нараства и броят на хората, които са достигнали информация по темата, от 48% през 2019 г. до 70% през миналата година.
Според него тази тенденция може да се обясни с увеличаването на видимостта на ЛГБТИ хората в медиите и обществения живот.
По неговите думи друг важен фактор за формирането на мнението на хората са разговорите с приятели и познати (38%) и социалните мрежи (33%). Новинарските сайтове и медиите също играят роля в информирането на хората, като 29% до 30% от респондентите са споменали тях като източник на информация.
Интересно е, че Василев посочва в разговора, че политиците имат най-ниско доверие като източник на информация относно половата идентичност и проблемите на ЛГБТИ хората.
Обобщено, резултатите от социологическото проучване показват, че обществото в България започва да приема и разбира ЛГБТИ хората, като ги възприема като част от обществото и изразява по-голямо разбиране и подкрепа към тях.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg