Младежка ЛГБТ организация “Действие” обявява началото на платформата за активни граждани “Лидерландия” със събитие този четвъртък, 9-и декември, в The Steps.
Макар и планирана да работи изцяло онлайн, още отсега от “Действие” си поставят си за цел “Лидерландия“ да бъде и общност на хора, решени да добият нови знания, които са вдъхновени и подкрепени по пътя в изграждането на малките-големи промени, които правят България приемащо и достъпно място за всеки.
Събитието е предназначено за активни граждани, които се интересуват и желаят да се развиват в темата равнопоставеност и включване на уязвими групи със специален фокус към младежи от групите на ЛГБТИ общността, ромската и глухата общност.
За инициативата разказва в “Нашият ден“ Венета Лимберова, председател на “Действие“
“Днес ни предстои много вълнуващо събитие. Едни вълнуващи 30 месеца, в които ще работим за платформата "Лидерландия". Създали сме този проект, подкрепен от фонд “Активни граждани“, в който ще можем да разработим съдържание, което покрива част от материала, изучаван в предмета “Гражданско образование“ в 11-12 клас в училище.
Платформата ни не е предназначена нито за ученици, нито за учители, но би могла да бъде в помощ. Някои от модулите ще помагат на хората, които са в училище – ученици или учители.
Тя е предназначена най-вече за активисти, активни граждани, за тези от нас, които искат да добият умения, така че да разберем как функционира държавата и как можем да ѝ помогнем, за да става по-добро и приемащо място за всеки един от нас.
Основната ни идея е да подкрепим младежи от ЛГБТ групата и други маргинализирани общности, с които работим – ромската общност, общността на глухите хора, но съдържанието на платформата може да бъде използвано от всеки едни.
2021-ва е една много пълнокръвна година за “Действие“. Имахме много интересна година, предизвикателна в много направления. Освен обичайните трудности поради пандемията и това, че трябва да работим присъствено, неприсъствено или хибридно, но нападенията, агресията и отговорността, че трябва да продължим, независимо, че може би ни е страх, че вече нямаме сили, че не виждаме смисъл, защото утре е един по-хубав ден.
Темата коментира в “Нашият ден“ и проектният координатор на ЛГБТ организацията Боримир Тотев.
“Стигнах до организацията с паралелното ми стигане до България. Роден съм в България, но от 9-годишна възраст живея в Лондон. Лятото на миналата година се озовах тук. Известно време се лутах, докато не се запознах по много приятен начин с Венета и работата на “Действие“ и реших да кандидатствам. От март месец тази година съм част от екипа на “Действие“.
Винаги съм се занимавал с неща, които засягат гражданска позиция и права на човека – неправителствени и благотворителни организации. Във Великобритания се занимавах със защита на европейските граждани, британците, които тогава бяха такива, и с правата им извън съюза след Брекзит.
В Лондон различната сексуална ориентация не е нещо, което трябва да защитаваш в ежедневни случаи. Там има и легализирани еднополови бракове. България е тръгнала натам, но има още много стъпки."
България
"Присъствието ми в България е мотивиращо, защото има какво да се върши. Особено за човек, като мен, който иска да прекара края на 20-те си години, занимавайки се с нещо смислено. Смятам, че тук има много човешки потенциал и смисъл нещата да се променят. Мисля, че това ще засили обществото ни. Бих се радвал да имаме малко повече емпатия.
Годината беше изпълнена с изпитания, може би някои от вашите слушатели знаят за редицата от нападения и проблематични случки покрай тазгодишния Прайд. А и все още сме в една изборна година, винаги покрай такива години и случки ЛГБТ общността в България е изкарвана на показ с негативни конотации. Но, когато сме притиснати гражданската ни позиция може да бъде засилена, мисля че годината ще има добро отражение, защото прави гласа ни по-чут."
Чуйте разговора в звуковия файл.
Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..
Датата 27 януари е обявена от ООН за Международен възпоменателен ден на жертвите на Холокоста. Българският дипломатически институт към министъра на външните работи на Република България, съвместно с МНвР, Историческия факултет и Философския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира днес събитие, посветено на проф...
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg