Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова мярка срещу агресията над парамедиците

Снимка: pixabay

Съюзът на парамедиците предлага екипите на Спешна помощ да бъдат снабдени с боди камери. В интервю за предаването "Нашият ден" председателят на Съюза Ива Пехливанска споделя подробности за предложението, което ще бъде входирано в Министерството на здравеопазването до две седмици.

Пехливанска заявява, че решението е взето във връзка със зачестилите случаи на агресия спрямо екипите за спешна медицинска помощ през последните месеци. Предложението е базирано на опита на други държави за справяне със сходен проблем. Една от доказаните мерки е поставянето на боди камери, казва представителят на Съюза на парамедиците. Според Пехливанска мерките трябва да са комплекси, да бъдат въведени поетапно, а камерите са само първата стъпка в решаването на въпроса с агресията.

Професията парамедик продължава да е атрактивна за тези, които желаят да оказват професионална медицинска помощ. Пехливанска описва картината в страната: "Към момента завършилите парамедици в България са над 2000 човека, много от тях са емигрирали от страната и работят по цял свят. В България в спешната медицинска помощ работят малко над 200 човека."

Основният проблем е свързан с регулирането на професията и  свободната реализация на пазара на труда у нас, смята гостът на предаването. Въпреки това интересът към работата в спешната медицинска помощ нараства.

За дейността на Сдружението председателят разказва: "Ние действаме по проектите, които са ни най-належащи – "Образование" към МОН и проект на наредба, който сме входирали в МЗ по регулиране на дейностите, които могат да извършват парамедиците. Проектът на наредбата е входиран миналата година през юли месец и до момента няма движение по него."

Срещите с изпълнителната власт не са спирали и предстоят още такива, заявява Пехливанска.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Донка Байкова

Храносмилателната система е много важна при заетия човек в трудоспособна възраст

По повод Световния ден за безопасност и работа, отбелязан миналата седмица (28 април), в "Нашият ден" проф. Донка Байкова споделя своите съвети за хранене в забързаното работно ежедневие. Климатичните промени тази година са акцент в обществения разговор за трудовата безопасност. В тази връзка проф. Байкова казва: "През последните години има..

публикувано на 01.05.24 в 13:45
Ангел Иванов

Ангел Иванов: Саможертва е да преодолеем желанието да ни е комфортно, леко и приятно

В седмицата на Христовите страдания в "Нашият ден" писателят и журналист Ангел Иванов разсъждава за саможертвеното поведение на човека .  Иванов вярва, че любовта и доброто са иманентни качества на човека , вменени от божествения първообраз. Чрез тяхната проява е възможно душата да достигне своята крайна дестинация, която всъщност е едно..

публикувано на 01.05.24 в 12:17

Безопасността при работа е и лична отговорност

На 28 април беше отбелязан Световният ден за безопасност и здраве при работа, посветен на значимостта на създаването на безопасна и здравословна работна среда за всички. В тазгодишната светлина фокусът е върху въздействието на изменението на климата върху безопасността и здравето при работа (БЗР). Защо работим, или работата като житейски и..

обновено на 01.05.24 в 12:03

Защо работим, или работата като житейски и ценностен избор

В своята ежедневна рутина работата изпълнява роля, която е далеч по-сложна от простото изкарване на прехраната. Тя е източник на смисъл, идентичност и социално влияние. В рамките на предаването "Нашият ден" четири различни събеседници –  юрист и психолог, книгоиздател и музикален продуцент, имигрант, както и антрополог , споделят своите уникални..

обновено на 01.05.24 в 11:15

Милена Статева: Отново хората са си повярвали, че егото може да владее

Как професионалното битие се отразява на човешката ни същност? Колко е важно да знаем кои сме и да откриваме смисъл в работата, която извършваме? Оставят ли работните ни часове място за каузи, етика и личен живот – разговор в "Нашият ден" със социолога Милена Статева . По думите на Статева трудът е това, което ни отличава от животните –..

публикувано на 01.05.24 в 09:16