Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Другият музей. Хората" – обществото в музейния свят

4
Снимка: bplusfilm.com

Една документална поредица, която успява да "надмогне границата между музея и обществото", по думите на нейния научен ръководител проф. Вера Бонева.

"Другият музей. Хората" е третата фаза от проекта, целящ да популяризира отдалечените от големите административни центрове музеи. Какво пропускаме като общество, като не насочваме културните си търсения към провинцията? Отговорът на този въпрос се разкрива в аудио-визуалния проект за късометражни филми (до 15 мин.) и виртуалните турове, осъществени от Пламен Герасимов (продуцент и оператор), проф. Вера Бонева (научен ръководител) и Ралица Димитрова (художествен ръководител, режисьор и сценарист). 

проф. Вера БоневаФилмите са посветени на музеи в по-малки населени градове като Петрич, Бяла Черква, Добрич, Панагюрище – места, които също имат история, традиции и личности, представляващи повод за национална гордост.

В предаването "Артефир" проф. Вера Бонева разговаря за акцентите в новата част от поредицата. Два от документалните филми към  проекта – "Мартина в музейния свят" и "Повелителят на птиците" – скоро  бяха представени в Националната библиотека.

Проф. Бонева споделя, че този път фокусът е върху самите хора, опазващи и популяризиращи културните ценности. Това са не повече от 2000 души, високо образовани и квалифицирани, с голям творчески и изследователски потенциал.

Въпросът в глобален и местен план, според проф. Бонева, е музейната работа и ползата от нея да бъдат поставени в един разбираем контекст. Връзката, емоцията и изкуството да прераснат в мотивация за необходимите бюджети и разходи.

За по-дълбокия досег с културните ценности, откритията и интуицията, че проектът трябва да продължи, разказва още проф. Вера Бонева в "Артефир".

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:

Документалната поредица  е достъпна на сайта на проекта, както и чрез музеите, взели участие в нейното осъществяване. 

Снимки – Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий" и личен архив на проф. Вера Бонева

По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциацията на българските училища в чужбина – "Образованието като грижа и ценност"

Днес в София се откри XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). В Националния студентски дом на пл. "Народно събрание" се събраха 64 представители на българските училища по света, гости от Министерството на образованието и науката, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Президентството, представители на..

публикувано на 22.07.24 в 14:28

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20