Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Снимка: "Сиела"

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България".

В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев, изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година.

В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата страна, прочита милиони страници информация за оркестрите, концертите, турнетата и гостуващите звезди в Царска България, за да представи богатството на музикалния живот в столицата преди 1944 година.

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" е само видимата част от един многопластов изследователски, културно-политически процес в институцията, по думите на д-р Андреев.

Този процес включва дигитализиране на всички програми на Софийската филхармония от 1944 година насам, дигитализиране на всички прояви в залата от момента на нейното построяване, събиране и подреждане на голямо количество архив.

Архивът включва данни за концертите на Царския симфоничен оркестър, на Академичния симфоничен оркестър, на Държавната филхармония към Народната опера, на много народни филхармонии и на Гвардейския оркестър.

Летописът представлява интерес за много широк кръг любители на музиката, музиканти и професионалисти и за първи път дава цялостно описание на почти 2 300 концерта от музикалния живот на България.

По време на проучването д-р Андреев се натъква на вълнуващи артефакти. Печатът на първата българска филхармония изкуствоведът открива на битака.

"Половината ни история е на българския битак", заявява с горчивина д-р Андреев.

За своето авторско присъствие в томовете съставителят казва: "Исках да оставя времето да говори за себе си."

В рамките на утрешното събитие летописът ще представи проф. д-р Елисавета Вълчанова-Чендова заедно със съставителя изкуствоведът д-р Андрей Андреев и идейния вдъхновител маестро Найден Тодоров.

Повече – чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29