"Нощ в музея", но по български – с богато преплитане на музика, танц, песен, картини и мултимедия. Рубриката "Времето на редактора" запознава слушателите на "Нашият ден" със спектакъла "Изтървани ритми", чиято премиера предстои в Родопския драматичен театър "Николай Хайтов".
Спектакълът е дело на смолянския фолклорен ансамбъл "Родопа", чийто художествен ръководител Адриан Петров гостува в ефира на предаването.
Гостът споделя, че предстоящото представление е част от трилогия – три независими мултимедийни спектакли, поставящи на фокус отделните формации на ансамбъла: "Изтървани ноти" (духов оркестър), "Изтървани стъпки" (танцов състав) и "Изтървани песни" (народен хор). Трилогията е отличена от Съюза на музикалните и танцови дейци с наградата "Кристална лира".
Според ансамбловия ръководител "Изтървани ритми" обединява най-доброто от трите части. Петров споделя, че спектакълът е обвързан с дарителска акция за събиране на средства, с които ще бъде обновен гардеробът на ансамбъла.
"Ансамбъл "Родопа" има публика на територията на цялата страна и не само. Много хора в чужбина следят нашите изяви. Ние сме един от малкото ансамбли, които са на пазара на изкуството през последните години – плащаме наеми на зали, плащаме техническо обслужване, отопление, пътни, командировъчни. Всичко това, за да можем да посетим различни кътчета на България", казва художественият ръководител.
Гостът споделя и за други успешни сценични представления на ансамбъл "Родопа", както и за изминалото турне, посветено на "космическата" Валя Балканска.
"Сега се надяваме, че ще успеем да реализираме идеята за национално турне и с трилогията "Изтървани ритми", казва Адриан Петров.
Чрез мултимедийни похвати музейната среда оживява пред очите на едно момиче – това се случва в спектакъла, който според Петров не трябва да се разказва, а да бъде видян и усетен.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg