Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чипира ли се човечеството?

"Нюралинк" на Илон Мъск за първи път постави чип в мозъка на човек

Илон Мъск
Снимка: Wikimedia Commons

Преди дни Илон Мъск, милиардерът - създател на компанията "Нюралинк", заяви, че първият човек пациент е получил имплант от стартъп за мозъчни чипове и се възстановява добре. 

"Първоначалните резултати показват обещаващо откриване на невронни импулси", заяви Мъск в публикация в социалната медийна платформа "Екс". Става дума за активност на неврони, които Националният институт по здравеопазване на САЩ описва като клетки, които използват електрически и химически сигнали, за да изпращат информация около мозъка и към тялото.

Американската администрация по храните и лекарствата е дала разрешение миналата година да се проведе първото изпитване за тестване на импланта върху хора – ключов момент в амбициите на стартъпа да помогне на пациентите да преодолеят парализата и редица неврологични заболявания. Първият продукт на "Нюралинк" се нарича "Телепати". 

доц. Марко КлисурскиКоментарът по темата в предаването "Следобед за любопитните" прави неврологът доц. д-р Марко Клисурски, който е с над 35 години медицински опит в София. 

Доц. Клисурски има специални интереси в областта на диагностика, лечение и профилактика на мозъчен инсулт, множествена склероза, деменции, болест на Алцхаймер и Паркинсон, мигрена.

Повече можете да чуете от звуковия файл.

Снимка – Wikimedia Commons

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20