В епизод 528 "Трамвай по желание" представя на своята публика Габровския драматичния театър "Рачо Стоянов" с неговото днешно лице, представено от директора му Петко Койчев и чрез една емоционална ретроспекция на театралния доайен Минчо Събев.
Трябва да отбележим, че първото театрално представление в Габрово се провежда на 7 януари 1870 г. – преди точно 154 години. Представлението показва популярната тогава пиеса "Многострадалната Геновева". Главен актьор и същевременно режисьор на прочутата немска драма е габровецът Илия Христович, който учил в Киев и Москва Духовна академия. По това време женските роли се играят от голобради младежи, тъй като епохата не позволява жена да прави на сцена сантиментални излияния, които могат да оскърбят патриархалното чувство на зрителите.
По спомени, издирени от Илия Габровски, то е изпълнено някъде към Гунин кладенец, т.е. в Попнеофитовото училище. Според д-р Петър Цончев за театрален салон се използва една от стаите на Даскал-Цвятковото школо – първото новобългарско училище, наричано така от габровци. Сцената е примитивна, без декори. За кулиси служат черги. Завесата е от платно. Костюмите на актьорите невинаги са съобразени с епохата. Успехът е голям и пиесата се играе още няколко пъти през зимата. Събитието ражда и идеята за основаване на театрално дружество.
Това е началото. През следващия век и половина театралното изкуство в българския Манчестър, града на Рачо Ковача и Васил Априлов, на мостовете, възрожденската индустрия, хумора и сатирата, следва зиг-загите на времената и епохите, но достойно пази високия стандарт на театралната си школа.
Едно ретро и едно съвременно лице на славния театър радиозрителите на "Трамвай по желание" получават от режисьора доайен Минчо Събев и един от младите български театрални директори Петко Койчев.
Снимка – БНР
През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg