Френският поет Жак Превер пише стихотворение, преведено от Пенчо Симов, в което, още преди повече от половин век, прогнозира изкуствената любов на бъдещето:
...човекът удобно настанен във своята машина
за обитаване чете с машината за четене отговора
на машината за писане
И в своята машина за мечтаене с машината за смятане
купува машина за обичане
И в своята машина за осъществяване на мечтите
той се люби
с машината за писане посредством машината за обичане
А машината му изневерява с един като голяма шина
ама шина да пукнеш от смях.
"Любов по роботски", Жак Превер
Всъщност и в пиесата "Р.У.Р." на Чапек от 20-те години на миналия век, дала на света думата "робот", става дума за любовни страсти между изкуствените същества в нея. Докъде ще ни докара развитието на изкуствения разум, в съчетание с нагоните и романтиката на човека?
Припомняме си произведения на български писатели като Александър Геров, Яна Язова, Любомир Левчев, и имена като Кадзуо Ишигуро и десетки съвременни интерпретации на темата в киноиндустрията.
Говорим със социоложката и писателката Мира Радева, с професор Румяна Станчева, специалист по френска литература в СУ, с журналиста и познавача на нови технологии Йоан Запрянов и с Владимир Станчев, бивш директор на Учебно-изчислителния комплекс към Центъра за приложна математика на Техническия университет, автор на софтуерни програми.
Въз основа на зараждането и развитието на индустрия, осъществяваща производство на изкуствени партньори не само за секс, но и за "романтична връзка", обсъждаме предизвикателствата пред човечеството.
Според Румяна Станчева Превер е предвидил с усета на поета, макар и с доза сарказъм тези тенденции в развитието ни.
Мира Радева споделя от опита си на социолог наличието на дефицити в човешките взаимоотношения, които предполагат навлизането на изкуствения интелект и в тази сфера.
Йоан Запрянов смята, че в големи човешки общности се засилва усещането за самота и несподеленост, и затова изкуственият интелект ще бъде използван като заменител и в интимната област.
Владимир Станчев, въз основа на интервюта и статии на Сам Алтман, Бил Гейтс, Илън Мъск и други, прогнозира промяна на някои характеристики на днешния човек в бъдещето, които още не можем да сме сигурни къде ще ни отведат.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg