Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еросът и изкуственият интелект

Френският поет Жак Превер пише стихотворение, преведено от Пенчо Симов, в което, още преди повече от половин век, прогнозира изкуствената любов на бъдещето:

...човекът удобно настанен във своята машина
за обитаване чете с машината за четене отговора
на машината за писане
 И в своята машина за мечтаене с машината за смятане
купува машина за обичане
 И в своята машина за осъществяване на мечтите
 той се люби
с машината за писане посредством машината за обичане
 А машината му изневерява с един като голяма шина
 ама шина да пукнеш от смях.

"Любов по роботски", Жак Превер

Всъщност и в пиесата "Р.У.Р." на Чапек от 20-те години на миналия век, дала на света думата "робот", става дума за любовни страсти между изкуствените същества в нея. Докъде ще ни докара развитието на изкуствения разум, в съчетание с нагоните и романтиката на човека?

Припомняме си произведения на български писатели като Александър Геров, Яна Язова, Любомир Левчев, и имена като Кадзуо Ишигуро и десетки съвременни интерпретации на темата в киноиндустрията.

Говорим със социоложката и писателката Мира Радева, с професор Румяна Станчева, специалист по френска литература в СУ, с журналиста и познавача на нови технологии Йоан Запрянов и с Владимир Станчев, бивш директор на Учебно-изчислителния комплекс към Центъра за приложна математика на Техническия университет, автор на софтуерни програми.

Въз основа на зараждането и развитието на индустрия, осъществяваща производство на изкуствени партньори не само за секс, но и за "романтична връзка", обсъждаме предизвикателствата пред човечеството. 

Според Румяна Станчева Превер е предвидил с усета на поета, макар и с доза сарказъм тези тенденции в развитието ни. 

Мира Радева споделя от опита си на социолог наличието на дефицити в човешките взаимоотношения, които предполагат навлизането на изкуствения интелект и в тази сфера. 

Йоан Запрянов смята, че в големи човешки общности се засилва усещането за самота и несподеленост, и затова изкуственият интелект ще бъде използван като заменител и в интимната област. 

Владимир Станчев, въз основа на интервюта и статии на Сам Алтман, Бил Гейтс, Илън Мъск и други, прогнозира промяна на някои характеристики на днешния човек в бъдещето, които още не можем да сме сигурни къде ще ни отведат. 

Снимки – Pixabay
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Народен театър „Иван Вазов“

Седем нови постановки в Народния театър "Иван Вазов" до края на годината

Народният театър "Иван Вазов" ще представи на публиката седем нови постановки до края на декември Изиграха се първите два премиерни спектакъла – "Съзвездия" (12.9) и "Бебе на борда" (13.9). "Съзвездия" от Ник Пейн на режисьора Елица Йовчева разказва историята на млад мъж, който губи съпругата си след дълга борба с тежко заболяване...

публикувано на 21.09.24 в 12:20

Николай Бойков с нова книга за съседите

"Каков си? Писател. Никой не е съвършен." Така завършва главата "Начало на дневник" от книгата на Николай Бойков "Верно на оригиналот" . Знаем, че като автор той често е ироничен, но и добронамерен, развеселен, но и тъгуващ, любопитен екстроверт, но и интровертен фланьор, съзерцател на света около себе си, без да му се натрапва, но и не остава..

публикувано на 21.09.24 в 09:05

"ТриМа", изложба на наследниците на Никола Вълчев

"ТриМа" е изложба на Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова. Те са наследници на Никола Вълчев – български художник, майстор на битовия пейзаж. Техните картини се показват заедно като почит и признателност към предците им. Темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни. Те са..

публикувано на 20.09.24 в 18:06

"Герой на нашите сънища" от днес в родните киносалони

Филмът "Герой на нашите сънища" влиза в родните киносалони днес. Режисьор на американската продукция е Кристофър Боргли. Той е норвежки режисьор и сценарист, който живее зад Океана. По-известен негов филм е "Писна ми от мен" от 2022 година. Никълъс Кейдж отново се завръща в голямото кино след множество роли в проекти, които не отговарят на..

публикувано на 20.09.24 в 16:28

Мащабна юбилейна изложба – 120 години от рождението на Стоян Венев – представя ХГ "Владимир Димитров – Майстора"

На 20 септември 2024 г. (петък) от 18.00 ч. в ХГ "Владимир Димитров – Майстора" се открива юбилейна изложба, посветена на 120 години от рождението на Стоян Венев. Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора" представя мащабна юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев – художник, създал самобитно творчество, със собствен..

публикувано на 20.09.24 в 13:00