Той създава първия български концерт за кларинет; автор е и на редица други значими творби в областта на класическите жанрове като: Концерт за валдхорна, струнен оркестър и тимпани, Концертино за виола и оркестър, "Поема" за тромпет, струнен оркестър и тимпани, Концерт за тромпет, струнен оркестър и ударни, Кончерто гросо за струнен оркестър, "Ръченица" за духов оркестър, произведенията за симфоничен оркестър "Младежка увертюра", "Ритмични движения", "Антифонни диалози", Дивертименто за джазов и симфоничен оркестър, музика за различни камерни ансамбли, солови клавирни творби, както и музикално-сценични произведения.
Популярните жанрове и музиката за деца също не са чужди на творческия му натюрел: Неговият песенен цикъл за детски хор "Песни за животни" по текстове на Елин Пелин в изпълнение на Националния детски радиохор под диригентството на акад. Христо Недялков е лауреат на конкурса на ORT, а хоровата песен "Чудното хоро" по текст на Асен Разцветников и до днес е част от международния радиообмен на BBC в запис на детски хор "Бодра песен" гр. Шумен под диригентството на проф. Венета Вичева. В областта на забавната музика по-известните му песни са: "Без радио не мога" – лауреат на "Мелодия на годината" 1968 г., "Остани” и "Градините на любовта" – лауреати от "Златният Орфей" през 1976 и 1980 г., "Пролетни гласове" (1980) и "Пътуване" (1981) – отличени с Втори награди от националния радиоконкурс "Пролет", както и песента "Да те жадувам", обявена за песен на столетието (1981).
Всичко това обрисува творческия портрет на един от най-изявените и активни български музиканти през последните 50 години – композитора, педагога и музикалния общественик проф. Георги Костов, ученик на Пенчо Стоянов и Панчо Владигеров, носител на отличия по композиция от международни форуми в Хелзинки, Париж, Берлин, Тренто, както и на български държавни отличия.
Дългогодишен преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и неин ректор в продължение на две десетилетия, Георги Костов възпитава цяла плеяда успешно реализирани български музиканти у нас и в чужбина.
Проф. Георги Костов ни напусна на 19 януари 2024 г. само два дни преди да навърши 83 години. На 6 февруари от 19.30 часа предаването "Студио музика" отдава почит към личността и делото му с откъс от последното му гостуване в програма "Христо Ботев" от 22 януари 2021 г., когато проф. Георги Костов отбеляза своя 80-годишен юбилей. В предаването, наред с увлекателния разказ на композитора за най-ярките моменти от изпълнения му с музика живот, звучат гласовете и на проф. Атанас Карафезлиев, диригента д-р Кръстин Настев, д-р Мариан Георгиев, д-р Невена Ненова, на дъщеря му доц. Лилия Костова и, разбира се, прекрасната музика на незабравимия учител, колега, приятел и човек проф. Георги Костов.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg