Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво четат младите и как достигат книгите до тях?

Снимка: pixabay

Какво четат младите и кои са най-добрите канали, за да достигнат книгите до тях? В "Нашият ден" гостуват Мария Проданова и Анастасия Дилова, студентки в магистърската програма "Преводач. Редактор" на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Чрез личния си пример, опит и мнение по темата двете читателки разбиват битуващия мит, че "младите не четат".

И за Мария, и за Анастасия представата, че младото поколение е нечетящо, е стереотип – и то необясним. Мария отдава причината за това на мобилните устройства, които по-често засичаме в ръцете на младите, отколкото книга. Телефоните обаче, според нея, са просто още един достъп до книги, още едно място, на което можеш да ги намериш. Личният опит на Мария, още от гимназията, доказва, че процентът на младите, които нямат никакъв интерес към четенето, не е голям.

Анастасия допълва, че има нови пътища, по които книгите успяват да достигнат младата читателска аудитория. "Технологиите повече помагат, отколкото вредят", казва тя.  Лично тя открива интересни заглавия, като следи страниците на различни издателства във Фейсбук и книжни блогъри в Инстаграм (известни като букстаграмъри). Тик-ток не е любима за нея платформа, но младите редовно избират заглавия чрез нея. И двете студентки разчитат също на приятели за книжни препоръки. Разбира се, разменят книги  и помежду си.

Мария, покрай малкия си брат, има пряк поглед върху интересите на най-новото поколение читатели. Трендът, който забелязва, е свързан с фентъзи и нестереотипни любовни романи, перифразиране на митологии, книги в стила "Дарк Академия". След вампирите на мода са елфите.

Как да възпитаме нов читател? Като му предлагаме книги, които биха го интересували като тема. Според Мария добър начин е намирането на сюжет, свързан с някой актуален сериал или филм. И книги с чувство за хумор – хората, които нямат утвърдени читателски навици, трудно им устояват. 

Една хубава книга, придобила култов статут сред младите? Анастасия предлага "Песен за Ахил" на Маделин Милър, оригинален прочит на Троянския цикъл. Защото "чудесно играе със струните на сърцата на нашето поколение."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29