Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво четат младите и как достигат книгите до тях?

Снимка: pixabay

Какво четат младите и кои са най-добрите канали, за да достигнат книгите до тях? В "Нашият ден" гостуват Мария Проданова и Анастасия Дилова, студентки в магистърската програма "Преводач. Редактор" на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Чрез личния си пример, опит и мнение по темата двете читателки разбиват битуващия мит, че "младите не четат".

И за Мария, и за Анастасия представата, че младото поколение е нечетящо, е стереотип – и то необясним. Мария отдава причината за това на мобилните устройства, които по-често засичаме в ръцете на младите, отколкото книга. Телефоните обаче, според нея, са просто още един достъп до книги, още едно място, на което можеш да ги намериш. Личният опит на Мария, още от гимназията, доказва, че процентът на младите, които нямат никакъв интерес към четенето, не е голям.

Анастасия допълва, че има нови пътища, по които книгите успяват да достигнат младата читателска аудитория. "Технологиите повече помагат, отколкото вредят", казва тя.  Лично тя открива интересни заглавия, като следи страниците на различни издателства във Фейсбук и книжни блогъри в Инстаграм (известни като букстаграмъри). Тик-ток не е любима за нея платформа, но младите редовно избират заглавия чрез нея. И двете студентки разчитат също на приятели за книжни препоръки. Разбира се, разменят книги  и помежду си.

Мария, покрай малкия си брат, има пряк поглед върху интересите на най-новото поколение читатели. Трендът, който забелязва, е свързан с фентъзи и нестереотипни любовни романи, перифразиране на митологии, книги в стила "Дарк Академия". След вампирите на мода са елфите.

Как да възпитаме нов читател? Като му предлагаме книги, които биха го интересували като тема. Според Мария добър начин е намирането на сюжет, свързан с някой актуален сериал или филм. И книги с чувство за хумор – хората, които нямат утвърдени читателски навици, трудно им устояват. 

Една хубава книга, придобила култов статут сред младите? Анастасия предлага "Песен за Ахил" на Маделин Милър, оригинален прочит на Троянския цикъл. Защото "чудесно играе със струните на сърцата на нашето поколение."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".  "Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и..

публикувано на 22.07.24 в 13:45
Антонио Таркуинио (вдясно), Жени Михайлова и Димитър Стойнов, съветник на Консулския кореспондент във Варна

Дните на италианската култура се откриха в Балчик

Под патронажа на Министерството на културата, в сътрудничество с Посолството на Италия в България и на Италианския културен център в София, на 21 юли в ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик се откриха Дните на италианската култура , които се провеждат за седма поредна година. В Каменната зала до 30 юли може да бъде посетена изложбата "Операта – културно..

обновено на 22.07.24 в 13:24
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20
Богдан Дарев

Да правиш кино там и тук

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица". Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал..

публикувано на 21.07.24 в 09:10