Пиесата "Лека нощ, мамо" на американската писателка Марша Нормън ще оживее по един необикновен начин, именно в апартамент. Сценографично представлението не се представя на сцена, а в истински апартамент. Сюжетът изправя двете героини на кръстопът пред лицето на живота и смъртта. Заглавието "Лека нощ, мамо" се превръща в историята за най-лошия кошмар на един родител – самоубийството на неговото дете. И всичко това ситуирано в реална кухня на апартамент сякаш крещи още по-истински за взаимоотношенията между майката и дъщерята, за премълчаното и прибързано изказаното, споделя доц. д- р. Антоанета Петрова:
"Много силно и естествено стои действието на пиесата. Аз съм в ролята на майката, Ася Иванова е дъщерята, а проф. Възкресия Вихърова е наш режисьор. Съкровено се получава това представление. Публиката е свидетел на една ръка разстояние и такъв тип представления наистина трябва да се гледат отблизо. Освен това съм щастлива да обявя и за първи път във вашия ефир, че основаваме и нова плейбек трупа, в която работя с мои студенти от Нов Български Университет и актьори."
Пиесата "Лека нощ, мамо" на американската писателка Марша Норман е наградена с Пулицър през 1983 г. Диалогът в пиесата е урок за майки и дъщери, психологически изграден разговорът между Джеси и майката – Телма. Изказаното и премълчаното между тях постепенно разкрива причините за това решение. Нетеатралното пространство помага на такъв тип представления, апартаментът не е винаги един и същ. А финалът със заглушителното тръшване на вратата се запечатва в съзнанието на зрителя и замисля.
Представлението можете да видите на 16-и февруари в Овча Купел от 19.00 часа. Режисьор е Възкресия Вихърова, музикалната среда е на Илиян Парасков, участват Ася Иванова и Антоанета Петрова.
Спектакълът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата – сесия за разпространение и Театър - Студио Персона, в партньорство с New Bulgarian University.
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец. Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..
Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..
Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg