Как безформените парчета месо рисуват действителността, в която живеем? Отговор на този въпрос предлага изложбата "Плътта, или абсурдното съществуване на неосъзнатите парчета месо", чието откриване е тази вечер в галерия "Depoo" от 18:00 ч. В "Нашият ден" художникът Явор Боянов разказва за посланието, което иска да предаде на зрителите чрез най-новата си експозиция.
Боянов е роден 1985 в Сливен. Завършил е специалност рекламна графика в Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" в родния си град. След това изучава специалност "Плакат" във Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет и прави магистратура по филмово и телевизионно изкуство в Нов български университет.
Артистът споделя, че зад заглавието на изложбата се разкрива една метафора за съвременния човек, който се е отдалечил от духовната си същност и е заживял в илюзията на своята материална значимост.
"Всеки отделен зрител има своя собствена интерпретация на това, което създавам", казва Боянов и допълва, че именно това е мистичната мощ на изкуството – то преодолява рационалното знание и преминава в сферата на субективното преживяване.
Персонажите в системата от образи, която художникът създава през годините, са свързани помежду си. В творческия си процес Боянов се ръководи от своята интуиция и така изложбите му се преливат една в друга. Образът на съществото, представляващо нещо като парче месо, което обитава настоящата изложба, възниква още преди 5 години по време на работата по друг изложбен проект. Боянов се доверява на интуицията си, която го насочва към абсурдизма, хумора и боди хоръра и доизмисля концепцията за изложба с такъв централен персонаж.
"Смятам, че днес много хора се отъждествяват единствено с органичната си обвивка и това изцяло ръководи действията им. Човек се е отдалечил от истинската си същност", заявява художникът, който чрез творчеството си призовава хората да се вгледат навътре в себе си – към духа, а не към материята.
Изложбата може да бъде видяна в галерия "Depoo" до 2 март.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg