Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Квантова симфония" – наука и изкуство в едно космическо преживяване

7
Снимка: НХГ

Симбиоза между наука и изкуство в една уникална космическа картина.  

"Квантова симфония" в Балната зала на Националната галерия Двореца е аудиовизуална светлинна инсталация, в която квантовата физика и изкуството се сливат, посредством революционна холографска технология.

Първата по рода си инсталация в България може да бъде видяна до 10 март.

"Светлината все пак е класическото средство на визуалното изкуство, без което то не може да съществува", казва директорът на Националната галерия, изкуствоведът Яра Бубнова. А в тази нетипична изложба зрителят среща една много активна, танцуваща, движеща се светлина.

Бубнова споделя, че този тип имерсивни инсталации, работата с холографски изображения и преплитането на технологичните изразни средства с тези на изкуството са новата реалност, с която артистите и публиката се учат да общуват. Директорът на Националната галерия разказва за сътрудничеството със "Сензор студио". Съвместната работа на галерията с техническия екип започва още преди година по повод друга мултимедийна инсталация, посветена на Васил Левски.

"Захванахме се в Националната галерия да покажем на нашата публика, че съществува още едно измерение, от което тя може да получи удоволствие гледайки и слушайки. Разбира се, надявам се да си сътрудничим по-нататък и за по-наративни неща – разкази, в които може да бъде задействана и българската история на изкуството", казва Бубнова.

"Сензор студио" имат дългогодишен опит в съчетаването на технология и изкуство чрез инсталации, които стимулират сетивата и обогатяват пространството. Димитър Колев и Георги Късев от екипа, осъществил проекта, разказват повече за него в студиото на "Артефир".

Балната зала на Двореца, със своите характеристики веднага се разкрива като подходящо място за подобна инсталация, по думите на Георги Късев. Резултатът е съчетание на нещо старо и изящно с нещо, което разчупва призмата на пространството.

За идеята и работата по нейното осъществяване Колев казва: "Процесът е комплексен. Този конкретен проект тръгна от това, че разполагаме с определена технология, тя има някакви възможности и ние се съобразяваме с нея, за да постигнем възможно най – добрия резултат."

Синхронът, асинхронът, съчетанието на музика и движение на абстрактните светлинни форми не са случайност, а са тествани и прецизно обмислени елементи на инсталацията, разказват двамата гости в студиото.

Как може да се преживее квантовата физика в една симулирана реалност и още за възможностите на технологията в изкуството – чуйте в звуковия файл.

Снимки – Националната галерия Двореца

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Оръжията и човекът" според Джон Малкович

Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..

публикувано на 04.11.24 в 17:08
Капка Касабова и Радослав Чичев

Не сме плакали достатъчно като нация

Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..

публикувано на 04.11.24 в 16:32

От романа "Картината. Убийство по Ботичели" до порталите на художника Андрей Янев

В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..

публикувано на 04.11.24 в 13:15

"Приказка за стълбата" от Христо Смирненски – изпълнява актьорът Иван Димов

Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..

публикувано на 04.11.24 в 12:59
Кирил Вълчев, доц. Георги Лозанов, Кин Стоянов и акад. Юлиан Ревалски (от ляво надясно)

Радио ЛИК – посвещава се на 155-годишнината на БАН

Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му.  Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..

публикувано на 04.11.24 в 11:45