Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Квантова симфония" – наука и изкуство в едно космическо преживяване

7
Снимка: НХГ

Симбиоза между наука и изкуство в една уникална космическа картина.  

"Квантова симфония" в Балната зала на Националната галерия Двореца е аудиовизуална светлинна инсталация, в която квантовата физика и изкуството се сливат, посредством революционна холографска технология.

Първата по рода си инсталация в България може да бъде видяна до 10 март.

"Светлината все пак е класическото средство на визуалното изкуство, без което то не може да съществува", казва директорът на Националната галерия, изкуствоведът Яра Бубнова. А в тази нетипична изложба зрителят среща една много активна, танцуваща, движеща се светлина.

Бубнова споделя, че този тип имерсивни инсталации, работата с холографски изображения и преплитането на технологичните изразни средства с тези на изкуството са новата реалност, с която артистите и публиката се учат да общуват. Директорът на Националната галерия разказва за сътрудничеството със "Сензор студио". Съвместната работа на галерията с техническия екип започва още преди година по повод друга мултимедийна инсталация, посветена на Васил Левски.

"Захванахме се в Националната галерия да покажем на нашата публика, че съществува още едно измерение, от което тя може да получи удоволствие гледайки и слушайки. Разбира се, надявам се да си сътрудничим по-нататък и за по-наративни неща – разкази, в които може да бъде задействана и българската история на изкуството", казва Бубнова.

"Сензор студио" имат дългогодишен опит в съчетаването на технология и изкуство чрез инсталации, които стимулират сетивата и обогатяват пространството. Димитър Колев и Георги Късев от екипа, осъществил проекта, разказват повече за него в студиото на "Артефир".

Балната зала на Двореца, със своите характеристики веднага се разкрива като подходящо място за подобна инсталация, по думите на Георги Късев. Резултатът е съчетание на нещо старо и изящно с нещо, което разчупва призмата на пространството.

За идеята и работата по нейното осъществяване Колев казва: "Процесът е комплексен. Този конкретен проект тръгна от това, че разполагаме с определена технология, тя има някакви възможности и ние се съобразяваме с нея, за да постигнем възможно най – добрия резултат."

Синхронът, асинхронът, съчетанието на музика и движение на абстрактните светлинни форми не са случайност, а са тествани и прецизно обмислени елементи на инсталацията, разказват двамата гости в студиото.

Как може да се преживее квантовата физика в една симулирана реалност и още за възможностите на технологията в изкуството – чуйте в звуковия файл.

Снимки – Националната галерия Двореца

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50