Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Евгения Вълчева

Идва ли краят на силициевата ера

Снимката е илюстративна

Силициевата ера започва през втората половина на ХХ век с откритието на транзисторите на базата на полупроводниковите материали, припомни проф. Евгения Вълчева в предаването "Следобед за любопитните". Прави се аналогия с историческите ери, през които преминава човечеството – каменна, медна и т.н., разясни тя. Последните 50-60 години основният материал, който движи човечеството, е силицият и за това условно се говори за "силициева ера", става ясно в разговора. Поради уникалните си свойства силицият се е наложил като доминиращ материал в развитието на интегралното приборостроене. 

Производството на интегрални схеми следва през годините ход на непрекъсната миниатюризация с цел повишаване на бързодействието, успоредно с намаляване на консумацията на енергия. С достигане в последните години до безпрецедентни размери от няколко нанометра възникват ограничения от фундаментален  физичен характер, които изискват нови идеи и подходи. 

Проф. Вълчева припомня, че първият транзистор е направен от германий, но силицият е най-разпространеният елемент в природата, най-лесно достъпен за извличане и обработка е силицият, и за това той се употребява в момента. Този елемент има и най-добри физически свойства, което го прави и най-търсен в електрониката, допълни проф. Вълчева. Галевият арсенит и галевият нитрит са с по-добри свойства от силиция, те също се изследват и използват, но за някои по-специални приложения.

За новите възможности и търсения на учените, както и "кога да очакваме края на силициевата ера", подробности в звуковия файл.

проф. Евгения Вълчева

Проф. д.фз.н. Евгения Вълчева е дългогодишен преподавател във Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" и заместник-председател на Съюза на физиците в България. 

Научните интереси на проф. Евгения Вълчева са в областта на електронните, фононните и структурните свойства на полупроводникови материали, които са основата на съвременното приборостроене, микро- и наноелектроника и оптоелектроника. 

Предмет на изследванията ѝ са свойства на тънки слоеве, интерфейси полупроводник-диелектрик, хетероинтерфейси, квантоворазмерни многослойни структури – мултиквантови ями и свръхрешетки, наночастици и нанокомпозити.

Снимка – Уикипедия и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пламен Вукадинов за приключенията в подводния свят

Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..

публикувано на 28.01.25 в 17:05
 Васил Лозанов

Безпокойството на един учител в епохата на ИИ

"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..

публикувано на 28.01.25 в 13:28

Резултатите от среднозимното преброяване на водолюбивите птици

Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..

публикувано на 28.01.25 в 13:03
Теодор Карайончев

Теодор Карайончев: Да се учим от децата на справедливост

Теодор Карайончев е психолог с дългогодишен опит в тренинги с учители и работа в училище. Повод за разговора с него е наглед незначителна случка от училищния живот, споделена в социална мрежа. Най-общо казано, става дума за оценяване без предупреждение на доброволното участие на няколко ученици в дискусия по тема, предложена от учителя. Ситуацията е..

публикувано на 28.01.25 в 09:43

Еврика! Успешни българи: Виктор-Александър Раданов

"Най-важното за един човек е да има възможността да изучава това, което му харесва и да се занимава точно с тази област, която го прави истински щастлив и го прави да се чувства пълноценен" – това казва първокурсникът от Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Виктор-Александър Раданов. Миналата година той спечели бронзов медал на..

публикувано на 27.01.25 в 17:05