На 21-ви февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, посветен на насърчаването на значението на майчините езици и културното разнообразие. Този празник, утвърден от ЮНЕСКО през 1999 година и признат от Организацията на обединените нации през 2002 година, е възпоменание за демонстрацията от 1952 година в Бангладеш, която целяше признаването на бенгалския език като официален.
В рубриката "Епизоди от живота" на "Нашият ден" се обсъдиха обичайните обръщения към хора от различни среди и култури. Темата за обръщенията към непознати и близки хора е особено актуална. Какви са официалните обръщения в нашия език към непознати хора и тези в роднинския кръг? Какви обръщения предпочитат гражданите? И как трябва да научим децата да се обръщат към непознати хора?
Въпросът за обръщенията към непознати хора изглежда е по-сложен, отколкото може да се предположи. В анкета, прозвучала в ефира на "Нашият ден", гражданите изразяват различни мнения относно това. Някои предпочитат традиционните обръщения "господин" и "госпожа", като смятат, че те изразяват почит и уважение. Други, обаче, се надяват на по-неформални обръщения като "чичо" или "леля", които са по-близки до възрастта на децата и считат, че те помагат за създаване на по-близки връзки. Има и такива, които считат, че обръщенията като "господин" и "госпожа" трябва да се започнат от ранна детска възраст и че това е част от обичайното възпитание.
В крайна сметка, въпреки различията в предпочитанията и мненията, е важно да се спазва уважението и да се отдава значение на културното разнообразие. Международният ден на майчиния език е напомняне за това, че всяка култура има своите уникални обичаи и традиции, които заслужава да бъдат зачитани и запазени. Той ни припомня също така, че езикът е не само средство за комуникация, но и носител на идентичност и културно богатство.
Чуйте анкетата в звуковия файл.
След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..
Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..
Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..
В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..
Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg