Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Леля" или "госпожа", или как е правилно да учим най-малките?

Снимка: Ани Петрова

На 21-ви февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, посветен на насърчаването на значението на майчините езици и културното разнообразие. Този празник, утвърден от ЮНЕСКО през 1999 година и признат от Организацията на обединените нации през 2002 година, е възпоменание за демонстрацията от 1952 година в Бангладеш, която целяше признаването на бенгалския език като официален.

В рубриката "Епизоди от живота" на "Нашият ден" се обсъдиха обичайните обръщения към хора от различни среди и култури. Темата за обръщенията към непознати и близки хора е особено актуална. Какви са официалните обръщения в нашия език към непознати хора и тези в роднинския кръг? Какви обръщения предпочитат гражданите? И как трябва да научим децата да се обръщат към непознати хора?

Въпросът за обръщенията към непознати хора изглежда е по-сложен, отколкото може да се предположи. В анкета, прозвучала в ефира на "Нашият ден", гражданите изразяват различни мнения относно това. Някои предпочитат традиционните обръщения "господин" и "госпожа", като смятат, че те изразяват почит и уважение. Други, обаче, се надяват на по-неформални обръщения като "чичо" или "леля", които са по-близки до възрастта на децата и считат, че те помагат за създаване на по-близки връзки. Има и такива, които считат, че обръщенията като "господин" и "госпожа" трябва да се започнат от ранна детска възраст и че това е част от обичайното възпитание. 

В крайна сметка, въпреки различията в предпочитанията и мненията, е важно да се спазва уважението и да се отдава значение на културното разнообразие. Международният ден на майчиния език е напомняне за това, че всяка култура има своите уникални обичаи и традиции, които заслужава да бъдат зачитани и запазени. Той ни припомня също така, че езикът е не само средство за комуникация, но и носител на идентичност и културно богатство.

Чуйте анкетата в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руслан Трад: Какво е бъдещето на Сирия след падането на режима на Асад

След толкова дългоочакваното падане на Башар ал Асад какво бъдеще очаква Сирия. Какви са перспективите пред страната на фона на продължаващата криза в Близкия изток и хаотичната ситуация в самата Сирия, където различните бунтовнически групировки в много случаи имат диаметрално противоположни искания – например Хаят Тахрир ал Шам и доминираните от..

публикувано на 27.01.25 в 16:45

Какъв е гласът на младите хора в България?

Пред какви трудностите са изправени младите в началото на творческия си път, какви са желанията им и препокриват ли се с реалността? Има ли връзка между отделните поколения и помагат ли си взаимно? Как участват в социалния, културния и политически живот и биват ли забелязани? Какви са бунтовете и тревогите им? Чувстват ли се свободни? Как новите..

публикувано на 27.01.25 в 16:11
Ману Чао

Кландестино

Clandestino – "Нелегален", е албум и песен на Ману Чао, певеца на "трета ръка" хората по света. В предаването става дума за въпросите на емиграцията, за новоизлязлата книга у нас на Ибрахима Балде и Амец Арсалюс – "Мингян", в превод от баскски на Мария Пачкова, за филма "Децата на Дунав" със сценарист Петър Георгиев, за романа на Емануил Видински –..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Cyrcl: Интелигентна алтернатива за градски транспорт

В рубриката "Зелените новатори на България" този път се срещаме със Симона Йончева и Енрико Маринов – двама от създателите на първата българска компания за споделени механични и електрически велосипеди Cyrcl. Тяхната визия е насочена към създаването на по-чист, по-здравословен и по-устойчив начин на живот в града. Компанията, основана от..

обновено на 27.01.25 в 11:42

"Начертай карта на България" – Инициатива за 140 години от Съединението

Една от най-вдъхновяващите инициативи тази година е състезанието "Начертай карта на България", организирано от фондация "Активна историческа карта". Събитието е посветено на 140-годишнината от Съединението на България и има за цел да насърчи учениците да изследват богатата история и география на страната ни чрез картография. Състезанието е..

обновено на 27.01.25 в 10:32