Възможно ли е хората с увреждания да се реализират на трудовия пазар? Обществото ни все още изпада в недоумение, що се отнася до трудоспособността на хората в неравностойно положение и техния потенциал за трудова реализация.
Галя Койчева е психолог в Центъра за защитена заетост във Варна, майка е на младеж с увреждания и притежава сериозна експертиза и опит във психо-социалната сфера. В "Нашият ден" Койчева разказва за работата си и за това как функционира социалното предприятие.
Центърът за защитена заетост във Варна е създаден с бюджет и проект на Агенцията за хора с увреждания. За реализирането му Агенцията е одобрила Висшето училище по мениджмънт в града. За дейността на предприятието Койчева казва:
"Центърът дава възможност на 15 млади хора с множествени увреждания да имат своя работа, да се учат да работят в едно новопостроено бистро. Това са едни от първите социални предприятия, които дават наистина възможност на хората, осигуряват им подкрепяща среда. Аз, в ролята си на психолог, имам колега социален работник. Отделно менторите по звена подпомагат процеса на обучение, на упражняване на умения и създаване на нови навици."
По думите на психолога младежите с увреждания не успяват да придобият необходимите личностни и битови умения само в семейна среда и в системата на образованието. Социалното предприятие им дава възможност да се включат в различни дейности – кухненска и домакинска работа. Всичко това развива тяхната фина моторика, издръжливост, пространствена ориентация, концентрация и навици. За три години младежите са усвоили основни умения, много по-структурирани са и идват на работа с удоволствие, разказва Койчева.
Този тип услуги и социална интеграция тепърва прохождат в България. Психологът пояснява, че Центърът за защитена заетост се води социална услуга, защото това е най-висшата степен на защита на хора със затруднения в трудова среда, където ментори и специалисти им оказват необходимите наблюдение и подкрепа.
Койчева споделя: "Центърът за защитена заетост има за цел, освен да ги научи на професионални и трудови навици, да работи за тяхното личностно развитие. Младежите често биват включвани в други проекти на университета, правихме различни обучения – развитие, готварство, първо ниво на английски. Всяка година имаме по един пътуващ семинар. Това помага за сплотяване на екипа, комуникацията, толерантността."
Доходите не са маловажна част от социалната инициатива. Освен че носят самочувствие на младите хора, те обогатяват финансовата им култура и подпомагат семействата им. Тази група хора често са жертви на стигмата, че нищо не могат и не разбират, казва Койчева, която вярва, че всеки има някакви възможности и съхранен потенциал, който просто има нужда от развитие.
Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач, направи равносметка за изминалата 2024 година в ефира на предаването "Нашият ден". Той разгледа глобалните и националните процеси през годината, споделяйки своите наблюдения и размисли за обществото, политиката и културата. Говорейки за романа си "Ти, подобие мое", Бимбалов сподели:..
Поглеждаме към новата 2025-а година с календара "Слънчеви лица. Едно послание за добрина" и Тони Маринова, председател на сдружение "Синдром на Даун – България”. "Щом четете тези редове, значи календарът ни с душа вече ви е повикал. Сърцето ви е чуло неговия зов и посланието ни за добрина е готово да разпръсква светлина", пише Маринова на сайта..
Тази година се отбелязва 90-годишният юбилей от обявяването на Витоша за първия природен парк в България и на Балканите. По този повод Регионалният исторически музей – София откри специална изложба, посветена на Витоша, която може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. в зала "Инфо център". Изложбата включва архивни фотографии, документиращи..
Балканите в края на 2024 година продължават да стоят на кръстопът. Въпросът за бъдещето на региона остава неясен, като мнозина се питат дали ще успеят да преодолеят тези вътрешни и външни напрежения. В Сърбия продължава серията от студентски протести, които са насочени както срещу властите, така и срещу управлението на президента..
В разговора с издателя Пламен Тотев от издателство "Изида" научаваме за романа "Трима мъже за Вилма" на норвежката писателка Гюдрюн Скретинг. Тази книга е идеалното допълнение към коледно-новогодишните празници – история, която комбинира хумор, дълбоки чувства и изненадващи обрати. Гюдрюн Скретинг открива таланта си за забавно и увлекателно..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg