Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриват музейна сбирка на актьора Георги Русев с негова восъчна фигура

| обновено на 26.02.24 в 09:45
Снимка: БТА

Днес, на 26 февруари, в Костенец се открива музейна сбирка, посветена на известния актьор Георги Русев. Събитието е инициирано от кмета на града Емил Йорданов и Общината, с цел да се запазят споменът и наследството на актьора, който е роден и израснал в тази местност.

Георги Русев, известен със своя талант и професионализъм, започва своята кариера през 1928 година, като се ражда в семейството на свещеник, преселник от Македония. Георги Русев става известен със своите изпълнения на малки, но запомнящи се роли в българското кино и българския театър. За много от жителите на Костенец той е символ на гордост и вдъхновение.

Музейната сбирка включва лични вещи на актьора, които са дарени от неговите роднини. Сред тях се очаква да бъдат изложени ценни награди, костюми, реквизити и други предмети, свързани с неговата професионална дейност и личен живот. Особено внимание привлича восъчната фигура на Георги Русев, изработена от известния скулптор от Търново Борис Борисов.

В програмата на събитието са предвидени различни активности, включително участие на деца от театралното студио, носещо името на актьора, както и прожекции на филми с най-известните му роли. На церемонията ще присъстват и членове на семейството на Георги Русев, активно подкрепили инициативата за създаването на музейната сбирка.

Маргарита Минчева, зам.-кмет на Общината, споделя, че за мнозина от жителите на Костенец събитието е източник на смесени чувства – радост и лека тъга, защото Георги Русев е неотделима част от историята и културата на населеното място. 

Този ден е посветен на спомените за актьора, който със своя талант и ангажимент остава незабравим в сърцата на хората. 

Музейната сбирка е не само паметник на таланта и постиженията на Георги Русев, но и място, където новите поколения могат да се запознаят с неговата легенда и да се вдъхновяват за своите собствени творчески начинания.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55