Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко експериментална може да бъде детската илюстрация

Три български илюстраторки попаднаха в една от предварителните селекции за Изложбата на илюстраторите, част от Панаира на детската книга в Болоня. С една от тях – Елена Жаблянова, създателка на рисунките към поредицата "Патиланско царство", "Али и пеперудите", "Коледунка" и с Милена Радева, която възражда "Биеналето на илюстрацията" и поддържа сайта "Българска илюстрация" говорим в "Какво се случва" за нивото и изискванията на съвременната детска илюстрация.

"Панаирът на книгата в Болоня обединява светът на детската книга, това е определящото събитие на тенденциите в илюстрацията – казва Милена Радева – събират се милиони хора, хиляди издатели и самите ние като художници си сверяваме часовника там. Нашият пазар обаче още не е достигнал начина на възприятие на илюстрацията, който е там, ние не позволяваме на децата си да виждат абстрактното, обичаме зайчето да е зайче."

"Аз вложих голям реализъм в кандидатстването – казва Елена Жаблянова, в Болоня се виждат неща, които са толкова диви, че нашият пазар не би ги поел. Ние подценяваме децата, те могат да възприемат дори кръвожадна Червена шапчица, но все още няма хора, които да са склонни да приложат такава тактика тук. Ако подходиш малко по-нестандартно, после трябва да се обереш за нашия малък пазар."

Битката да бъде оценен трудът на илюстраторите е водена дълги години, но вече има промяна в усещането, разказват двете художнички. "Има по-отворени издателства – казва Елена Жаблянова – и те искат да участват на световно ниво с продукцията си, внасят се книги от чужбина на страхотни автори, наши книги се предлагат там. Този обмен носи добро."

За качествената илюстрация, детското възприятие, възможностите за експеримент и колко е важно да имаш собствен стил – чуйте Милена Радева и Елена Жаблянова в "Какво се случва".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аз съм София" – новият градски фестивал на изкуствата и емоциите

Фондация "Аз съм София" с подкрепата на Столична община организира най-новия и най-голям градски столичен фестивал "Аз съм София" , като част от програмата "София празнува 17-ти септември" с вход свободен. Фестивалните събития ще бъдат в дните между 17 - 23 септември, в пространството пред НДК и кино "Кабана". Посетителите ще се потопят в..

публикувано на 10.09.24 в 18:25
Проф. Златимир Коларов

Лекари-писатели откриват 66-ти международен конгрес във Варна

От 11 до 15 септември Варна ще бъде домакин на лекари-писатели от цял свят, които ще проведат в черноморския град своя конгрес . Участие са потвърдили гости от Италия, Франция, Португалия, Полша, Германия, Мозамбик, Украйна и България. Съюзът на лекарите-писатели в България "Димитър Димов" с председател проф. Златимир Коларов , който е и..

публикувано на 10.09.24 в 16:53

В Пловдив днес се открива "Сцена на кръстопът"

Войната в Украйна наложи промяна в програмата на международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът". Поради изисквания по отношение на пътуванията на хора в мобилизационна възраст, в Пловдив няма да пристигне актьорът Игор Титов от Областен академичен младежки театър – Днепропетровск. Той трябваше да представи моноспектакъла си "Танц с контрабас"..

публикувано на 10.09.24 в 15:25

"История на пчелите" – романът предупреждение

"История на пчелите" – романът предупреждение, който стана световен хит, излезе наскоро на български. Във "Време за наука" издателят Пламен Тотев представя книгата на норвежката писателка Мая Люнде , която постигна най-големия успех в съвременната литература на Норвегия. В "Историята на пчелите" Люнде умело и емоционално преплита три..

публикувано на 10.09.24 в 14:09

Антон Митов представя: Маргарита Димитрова – 40-ото издание на Празниците на изкуствата "Аполония"

Маргарита Димитрова е изпълнителен директор на фондацията за изкуство "Аполония" и основен организатор на фестивала от самото му създаване през 1984 година. Тази година тя получи отличието "Кавалер на Ордена за изкуство и литература", присъдено ѝ от министъра на културата на Франция. Богоизбрани или щастливи са участниците и посетителите на..

публикувано на 10.09.24 в 10:20