Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"ТЯ в Европа": Жените лидери говорят

Снимка: НПО портал

100 дни преди евроизборите фондация "Екатерина Каравелова" насочва вниманието към приноса на българките в развитието на европейските политики и към проблемите и нуждите на жените в Европа. За идеята на конференцията "ТЯ в Европа" и въпросите, които повдига, в "Нашият ден" говори Марина Кисьова де Хеус – основател на фондация "Екатерина Каравелова" и лидер на женското движение "Тя в България".

"ТЯ в Европа" е първото от серия събития, които фондацията ще организира преди европейските избори. Целта е българки, които имат влияние върху правенето на политики и мерки на ниво Брюксел, да споделят своя международен опит. Акцент ще бъдат проблемите и нуждите на жените – въпрос, който не присъства достатъчно в дневния ред в България, но на Европейско ниво е водеща тема. Конференцията ще се проведе на 6 март в София от 19 ч.

 Марина Кисьова де Хеус обръща внимание на ниския процент на женско присъствие в политическия живот у нас. По препоръка на Европейската комисия партиите би трябвало да подреждат листите си, като редуват мъже и жени – формална мярка, която не се знае кога ще бъде въведена в България.  "Статистиките сочат, че повечето страни в Западните Балкани ни водят в това отношение. България никога не успява да достигне 30-те %, които са определени още през 90-те години на един от форумите на ООН.", казва тя.

Основателят на фондацията споделя кои са водещите проблеми на жените у нас, към които трябва да се насочи общественият фокус: "Преди една година ние публикувахме доклада "Гласовете на жените в България", който е базиран на много голямо социологическо проучване за всички шест региона в страната. Проведохме наистина много и задълбочени интервюта с жени. Това, което излезе като резултати, е, че идентифицираните проблеми са на първо място насилието, бедността, икономическата зависимост, дискриминацията на пазара на труда. Много силно се усеща икономическата зависимост там, където една двойка се разделя и жената остава сама да гледа детето си. Самотните майки са най-рисковата група за изпадане в бедност. Това се дължи и на по-ниското заплащане на жените. Един много сериозен проблем е дискриминацията на пазара на труда към младите майки."

 "ТЯ в Европа" ще предостави платформа на жени, които са изявени лидери, да споделят своята експертна гледна точка, съобщава Марина Кисьова де Хеус. Гост ще бъде Ирина Иванова – член на управителния съвет на Европейския институт за равенство между половете и  ръководител на отдел "Равни възможности, антидискриминация  и социални помощи" към Министерство на труда и социалната политика. Тя ще разкаже за индекса на равнопоставеност, който всяка година се извършва от Института, и каква е ситуацията в България.

Друга събеседничка в конференцията ще бъде Мая Донева – експерт по публични политики в сферата на социалните предприятия. Тя се завръща от Брюксел, където е заемала поста Генерален секретар на EASPD – Европейската асоциация на доставчици на социални услуги за хора с увреждания. Донева ще бъде гласът на 20 000 организации, осъществяващи дейност в тази сфера.

Вяра Савова, която работи с фокус върху крипто, Уеб3 и съпътстващите ги правни проблеми, също ще сподели своя опит, като старши ръководител на програма Политики в Европейската криптоинициатива (EUCI)

В седмицата на жената фондация "Екатерина Каравелова", която е базирана в Пловдив, провежда и още една акция – "Три изключителни български жени вместо Альоша".

Основателят на организацията разказва какво се крие зад провокацията, свързана с една от горещите в момента обществени теми. Елисавета Карамихайлова, Надя Дункин и Яна Язова са трите изключителни българки, които стават жертви на политически репресии. Марина Кисьова де Хеус споделя, че целта е съдбите и приноса им да бъдат популяризирани, като междувременно се повдигне дискусия за смисъла на паметника Альоша – от една страна, той има сантиментално значение за много пловдивчани, от друга страна, Альоша символизира една травматична част от историята ни.

 "За да вървим напред, като Европейска страна, за да го няма това разделение в обществото, според мен е важно да се справим с тази травма.", заявява гостът в предаването.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 



По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова споменава..

обновено на 24.07.24 в 12:20