"Фолклорните области на България" е новата поредица на Радиоенциклопедия по Програма "Христо Ботев", която стартира днес и ще се излъчва всеки вторник след 16:30.
Катрин Димитрова и Лина Мачева анонсират какво са подготвили за слушателите в предстоящите четири епизода.
Първият сезон на поредицата вече е запознал аудиторията със спецификите на Тракия, Северняшка област, Родопи и Югозападна България. В епизода днес на фокус ще бъде Добруджа. Следват Странджа и Средна Западна България.
Музикалната култура откъм етнографска гледна точка – костюми, танцова култура, хороводни практики, характерни инструменти, интересни факти ще бъдат представяни всеки вторник на месец март. За целта в предаването участват ярки образци и етномузиколози, които ще говорят детайлно за съответните области, разказва Катрин Димитрова.
Екип "Фолклор" – Лина Мачева, Магдалена Стоянова, Ивайло Маджаров – със своите дълбоки познания осъществява музикалното оформление на епизодите и дава пълнота на картината.
Лина Мачева споделя: "Нашата роля е да обрисуваме думите, които разказват събеседниците на Катрин, с музика. Да свържем тематично част от това, което те говорят детайлно, с най-общата специфика и характерното за областта. Разбира се, правим го както с познаваеми изпълнители от стария стил, така и с по-млади изпълнители, за да направим връзка във времето.“
Катрин Димитрова допълва: "Взаимодействието води до този резултат, който слушателите могат да чуят в следващите вторници, започвайки от днес."
Времето променя фолклора – повече по темата слушайте всеки вторник след 16:30 по Програма "Христо Ботев".
Разговора чуйте в звуковия файл:
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..
В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...
Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..
Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
В Историческия музей в Дряново се открива изложба с акварелни творби на арх. Белин Моллов. С нея се дава начало на Националното честване, посветено на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg