"Фолклорните области на България" е новата поредица на Радиоенциклопедия по Програма "Христо Ботев", която стартира днес и ще се излъчва всеки вторник след 16:30.
Катрин Димитрова и Лина Мачева анонсират какво са подготвили за слушателите в предстоящите четири епизода.
Първият сезон на поредицата вече е запознал аудиторията със спецификите на Тракия, Северняшка област, Родопи и Югозападна България. В епизода днес на фокус ще бъде Добруджа. Следват Странджа и Средна Западна България.
Музикалната култура откъм етнографска гледна точка – костюми, танцова култура, хороводни практики, характерни инструменти, интересни факти ще бъдат представяни всеки вторник на месец март. За целта в предаването участват ярки образци и етномузиколози, които ще говорят детайлно за съответните области, разказва Катрин Димитрова.
Екип "Фолклор" – Лина Мачева, Магдалена Стоянова, Ивайло Маджаров – със своите дълбоки познания осъществява музикалното оформление на епизодите и дава пълнота на картината.
Лина Мачева споделя: "Нашата роля е да обрисуваме думите, които разказват събеседниците на Катрин, с музика. Да свържем тематично част от това, което те говорят детайлно, с най-общата специфика и характерното за областта. Разбира се, правим го както с познаваеми изпълнители от стария стил, така и с по-млади изпълнители, за да направим връзка във времето.“
Катрин Димитрова допълва: "Взаимодействието води до този резултат, който слушателите могат да чуят в следващите вторници, започвайки от днес."
Времето променя фолклора – повече по темата слушайте всеки вторник след 16:30 по Програма "Христо Ботев".
Разговора чуйте в звуковия файл:
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg