Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космически мечтания

Емил Янев и Влади Божилов (вдясно)
Снимка: БНР

В епизод 525 "Трамвай по желание" изпраща 2023 г. с яркото присъствие на физика, астроном и популяризатор на науката доц. д-р Влади Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски".

Доц. Божилов е автор на редица лектории, студии, и книги, в които на популярен, дори приказен език разказва най-дългата и увлекателна приказка – историята на всичко. Като например произведенията му "Непознатата вселена: в търсене на отговори на най-големите космически загадки", което пали въображението и подмамва в света на астрофизиката.

Какво прави астроном в предаване за сценични изкуства? Извън всички подходящи метафори за звезди и сцени, Влади е сред малцината българи, които използват сцената и екрана за популяризиране на науката. Така, както го правеше неповторимият Карл Сейгън, както го правят днес и неговите наследници Нийл Деграс Тайсън и Хана Фрай.

Погледът към небето ни препраща към най-величествената сцена на познанието – Вселената. Там е началото, генезисът, замисълът, смисълът, пътят към оцеляването и развитието. На тази сцена търсим създателя, братята по разум, вкусът на вечността. Там е сцинарият за раждането на живота и божията искра на разума.

Великият път на човечеството продължава. Хубавото е, че просветители като доц. Божилов слагат пътните знаци, за да се ориентираме в звездния пейзаж. И ни запознават с българското никак не скромно участие в разгадаването на Космоса.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Памет за Маргарит Цанев - Марго

Тази година се навършват 80 години от рождението на Маргарит Цанев - Марго (1944-1969) . За първи път непоказвани досега негови рисунки и акварели ще могат да се видят в галерия "Стрелец Арт", Тетевен, роден град на художника, останал завинаги на 25 години. Заедно с НУИИ "Илия Петров" и галерия "Дебют" в галерия "Стрелец Арт" ще бъдат представени..

публикувано на 15.11.24 в 09:22
Диляна Георгиева

Разноликите проявления на хайку

Под този наслов Българският хайку съюз организира поетична вечер на 19 ноември от 18.00 ч. в Американския център на Столична библиотека. Рециталът е сред събитията на 35-ото издание на Дните на японската култура в България и включва хайку, хайга, музика, хайбуни, ренгей и пърформанси на български хайку поети. Входът е свободен. Диляна..

публикувано на 15.11.24 в 08:45

В "Тъмната стая" на насилието

Съзвучие на две свободни воли, на две отделни, различни, но еднакво достойни за обичта си личности. И хубавите, и не чак толкова хубавите примери в живота са те убедили, че тъкмо това е любовта. И ти я искаш точно такава – нито повече, нито по-малко. И ето, дълго чакана, или напротив – от пръв поглед дошла, любовта е тук. Като от стар романтичен филм..

публикувано на 15.11.24 в 08:10

Екатерина Григорова е поет на ноември в Столична библиотека

Днес (14 ноември) в поредицата "Поет на месеца" в Литературния клуб на библиотеката почитателите на поезията ще се срещнат с необикновеното творчество на Екатерина Григорова . Тя е автор на четири стихосбирки, които заявиха силния ѝ глас в съвременната българска литература – "Фарадеев кафез", "Дъска по мокрия пясък", "Празна зора", "Отвисоко в..

публикувано на 14.11.24 в 17:03

Въображаемият музей на Анна Хен-Йосифова

"Спомняме ли си коя е Анна Хен-Йосифова? Какви са нейните заслуги за българското изкуство от началото на ХХ век? Какъв е пътят на жените художнички от нейното време към изкуството? Как една германска художничка се социализира в чужда среда, оставайки вярна на своето призвание? Какво се случва с колекцията на наследниците, опазили творбите ѝ почти 100..

публикувано на 14.11.24 в 15:25