Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 530

Моментът, в който умът освобождава душата

В епизод 530 "Трамвай по желание" представя на своята публика независимото пространство за театър и изкуства "Ай Ем Студио".

Талантливата алтернативна група представя накратко своята концепция като независима сцена, която изследва нови територии в областта на театъра, представяйки на публиката бутикови и алтернативни постановки. "Ай Ем Студио" приема за своя мисия театъра, който се ангажира със сериозни послания и търси път към публиката, без да допуска художествени компромиси. Неслучайно слоганът на организация гласи: "Ай Ем Студио" – театър за съвременна драматургия.

Сайтът на творческия колектив слага фокус върху поставянето на текстове от съвременни европейски и световни автори, които отразяват съвременни проблеми, но и възпитават в ценности. А целта е да се откликне на нуждите на възможно по-широк кръг аудитории, с акцент на жанрово разнообразие и мултидисциплинарност.

Поредната оригинална проява на "Ай Ем Студио" е режисираният от Тея Сугарева авторски спектакъл “От какво се страхува Вирджиния Улф”, с който формацията започна годината. С него авангардните творци вкарват публиката в житейската съдба на една от най-важните фигури в модерната литература. В ролята на Вирджиния Улф е Александра Димитрова. Йордан Ръсин, Мартин Димитров и Камелия Хатиб са останалите от звездния актьорски екип.

Експериментите на групата се споделят и от театралния ас Стоян Радев, който се включи с постановката на спектакъла "Всички малки светлини“ от Джейн Ъптън. Написана през 2016 година, пиесата “Всички малки светлини”, печели британската награда George Devine Award и номинация за най-добра пиеса на писателската гилдия. Авторката казва, че сюжетът е вдъхновен от истински истории за сексуална експлоатация на деца.

В "Трамвай по желание“ безкомпромисният и предимно дамски творчески екип на "Ай Ем Студио“ е представен от Камелия Хатиб и Александра Димитрова.

“Ай Ем Студио” ЕООД е основано през 2015 г, с цел създаване и развитие на ново артистично пространство и предоставяне на разнообразни възможности за изява, предимно на свободно практикуващи артисти и организации.

Камелия Хатиб е актриса и основател на I AM Studio. Завършва УНСС, специалност “Икономика на търговията” и НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов” в клас проф. Пламен Марков, специалност “Актьорство за драматичен театър”. Учи магистратура „Мениджмънт в сценичните изкуства и индустрии“ в НАТФИЗ. Актриса е в ДКТ „Иван Радоев“, гр. Плевен. Участва в редица филмови и рекламни продукции.

Деница Димитрова – PR на I AM Studio. От 8 години работи в сферата на културата, за различни театри и фестивали. Паралелно с театралната си дейност, пространството се използва също за изложби, прожекции на филми, представяния на книги, фотосесии и други.

"Публиката много се вълнува, когато влезе в I AM STUDIO. То хем е уютно, хем дава много различни пространства, в които може да се играе. Публиката усеща тръпката на мистериозното, тайнственото и неочакваното."

Касиел Ноа Ашер, режисьор на "Нощта на покера“ и „Обещанието“

"Ако нашата улица "Раковски" е Бродуей, то такива местенца като I AM STUDIO са софийският OFF-BROADWAY. Артистите се отърсват от някакво лустро, което имат като всеки един голям артист, защото големите правят това – от Бродуей си взимат "почивка" и отиват за известно време на OFF-BROADWAY. Ние, като артисти, творци и хората, с които работим, имат нужда от това."  

Йордан Славейков, режисьор на „Виктория“ и „Ембриони“

Репертоарът на I AM Studio показва артисти от независимата театрална сцена или такива, които са се заели да покажат нещо уникално и различно от това в държавните театри.

“Ай Ем Студио” се намира в центъра на културния живот в столицата – на ул. “Георги С. Раковски” 149, и има предимството да е единственото независимо пространство за театър на улицата на театрите в София.


Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50