Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Урок по упорита позитивност с Моника Методиева – една незряща музикантка

Моника Методиева
Снимка: Личен архив

Моника Методиева е незряща музикантка, която води толкова богат и разнообразен живот, че би могла да бъде пример за много хора без проблеми със зрението. Занимава се с музика от малка. Свири на пиано от 7-годишна и пее във вокални групи. Завършила е училището за незрящи "Луи Брайл", а след това се насочва към специалност "Поп и джаз пеене" в Музикалната академия. Моника споделя в "Нашият ден" повече за разнообразните си интереси и пълноценния си начин на живот. 

Мюзикълът е жанрът, в който тя се чувства най-добре и уверена, както и поп музиката. Театърът е другата страст на Моника, която се изявява на сцената на студентския професионален театър "Алма Алтер" към Софийския университет. Там незрящата музикантка участва в драматични пиеси, мюзикъли и български театрални класики.  

"От време на време се занимавам със спорт и по-конкретно с тандемно колоездене. Това е един начин да разпусна, да дам воля на своята енергия", споделя Моника и пояснява, че тандемно колело се управлява от зрящ отпред, а незрящият само върти педалите отзад. Тя описва преживяването като невероятен синхрон между зрящия и незрящия, по време на който се чувства, сякаш лети. Заедно със своя колежка от театъра Моника е шампион по тандемно колоездене за жени. Тя запознава слушателите с проекта "Спорт за солидарност за зрящи и незрящи", в който двете групи могат да се социализират в общи дейности – тандемно колоездене, народни танци, тенис на маса и планински преходи. 

За предизвикателствата, които среща като млад незрящ човек, Моника казва: "Смятам, че затрудненията са неизменна част от ежедневието. При нас са малко повече, защото тук се сблъскваме с достъпността в градската среда, която за съжаление не е много пригодена за хора със специфични потребности, но това е нещо, с което свикваш и трябва да се справиш."

"Мечтая да имам много уроци, да развивам децата и възрастните, да им давам това, което аз съм придобила като знания и умения. Мечтая и да не сме толкова злобни и завистливи. Смятам, че позитивното усещане един към друг е това, което ни трябва.", заявява Моника, която е истински пример за позитивизъм и упоритост. 

Целия разговор чуйте в звуковия файл.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07