С настъпването на пролетта – какво трябва да знаем за алергиите и имунитета. В "Нашият ден" гост е проф. Васил Димитров, един от водещите специалисти по клинична алергология.
Проф. Димитров препоръчва на тези, които знаят, че имат алергично заболяване, да започнат да се лекуват навременно. Хората, които за първи път получат подобни оплаквания като сърбеж, кихане, кашлица, да посетят алерголог, съветва специалистът.
Най-големите причинители на сезонните алергии са полените. Сега започва цъфтежният период, който продължава до късна есен. Първо се появяват дървесните полени (февруари – април), следват тревите (май – юни) и накрая е ред на плевелите и храстите (септември – октомври), обяснява проф. Димитров и допълва: "Всяка година се издава така нареченият "поленов календар". Независимо от това дали е топла зимата, или има някакви климатични промени, разликата е около две седмици." Календарът се издава от авторитетно здравно заведение и е достъпен в интернет.
По думите на алерголога заболяването може да се развие по всяко време – от най-ранна детска възраст. Алергията е имунно заболяване и е пряко свързана с клиничната имунология. Тя е следствие на генен дефект, има изразена фамилност и не подлежи на трайно лечение, обяснява проф. Димитров. Едва след навършване на 50 години при някои хора симптомите отслабват.
Професорът обръща внимание, че ако не се лекува сенната хрема, известна и като алергичен полинозен ринит, състоянието може да предизвика астма – това се случва в немалките 40% от случаите.
Относно начините на лечение, алергологът подчертава, че има много лекарства, но може би най-категоричният метод е алергеноспецифичната имунотерапия, която се намесва директно в имунните патогенетични механизми. Според проф. Димитров съвременните антихистамини са усъвършенствани и вече не предизвикват сънливост, като страничен ефект.
По наблюдения на специалистите все повече хора страдат от алергии, съобщава алергологът. Ако към момента всеки трети индивид е засегнат от алергия, очаква се в близките години всеки втори да страда от имунния дефект. "Плащаме данък за това, че ставаме по-съвършени", заявява проф. Димитров, пояснявайки, че като потискаме инфекциите с различни медикаменти, имунитетът отвръща със зачестяване на алергиите.
Симптоматика, която се наблюдава при алергичните заболявания, характерни за настоящия период, включва кихане, запушен нос, сърбящи очи. Проф. Димитров акцентира върху симптома кашлица, който може да стане хроничен и често води до объркване и грешно лечение с неподходящи средства и дори с антибиотици. Алергологът говори за единния дихателен път, в който горните дихателни пътища – носът и прилежащите кухини, и долните дихателни органи – бронхите и белият дроб, са свързани. Кашлицата може да се дължи именно на промени в горните дихателни пътища, обяснява д-р Димитров. Има методи за диагностика на това състояние, но проблемът е свързан с клиничната алергология, заявява гостът в предаването.
Целия разговор чуйте в звуковия файл.
23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..
На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..
В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..
Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..
Предаването е посветено на 90-годишнината от основаването на Българското национално радио и на изработената по този повод дигитална платформа за неговата..
Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации..
"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg